Móda

Ryunosuke Okazaki

Naše korene majú obrovskú moc pri formovaní toho, kým sa stávame. Hirošima, mesto zatienené tragickou minulosťou, má pre návrhára Ryunosukeho Okazakiho hlboký význam. Ryunosuke sa narodil päťdesiat rokov po ničivom atómovom bombardovaní, ktoré poznačilo mesto a jeho obyvateľov, a vyrastal v prostredí, kde sa rozmáhal globálny pacifizmus, ktorý sa v Japonsku prejavil najmä vytváraním mierových pamätníkov, parkov a múzeí – svedectva kolektívneho odhodlania nikdy nezabudnúť. Už od útleho veku na Ryunosukeho doliehala váha histórie Hirošimy, ktorá vniesla do jeho avantgardných návrhov témy mieru, modlitby a japonskej kultúrnej identity.

Ryunosukeho osobitý štýl vychádza z jeho nebojácneho spojenia futuristickej estetiky a architektonickej zručnosti. Jeho výtvory sa vyznačujú odvážnymi geometrickými kontúrami vystupujúcimi z tela a snovými volánmi zahaľujúcimi modely. Tento rok Ryunosuke ukončil magisterské štúdium dizajnu na Tokijskej univerzite umenia a získal hlavnú cenu na absolventskej výstave. Jeho kolekcia „JomonJomon“ čerpá inšpiráciu z keramiky éry Jomon, obdobia, keď sa na nádoby pomocou povrazov vplietali zložité vzory, ktoré ich pretvárali na zložité umelecké diela presahujúce obyčajnú funkciu. Ľudia Džómon do týchto artefaktov vkladali svoje túžby a prosby, vnímali božskú podstatu prírody a zároveň rešpektovali jej potenciál ničivých síl.

Kolekcia „Pray“, ktorú Ryunosuke predstavil na septembrovom Tokijskom týždni módy, posunula jeho charakteristické éterické, sochárske šaty do nových výšin, pričom zostala verná jeho základnej filozofii. Tieto na mieru navrhnuté kúsky, ktoré v sebe spájajú prvky šintoizmu a jeho osobného duchovného spojenia s prírodou, odrážajú dôležitosť spolužitia s prírodným svetom a úcty k nemu. Paralelne s obdobím Džómon čelíme obdobiu čoraz intenzívnejších prírodných otrasov v dôsledku neutíchajúcich klimatických zmien. V reakcii na to Ryunosuke prijíma udržateľný dizajn ako dôležitú zodpovednosť v rámci prírodného poriadku. Jeho prístup sa vymyká normám masovej výroby a vytvára odevy podobné umeleckým dielam, starostlivo prispôsobené filmovým a redakčným kontextom – svedectvo jeho jedinečného pohľadu na úlohu módy ako harmonického spojenia ľudskej tvorivosti a podstaty prírody.

Text a Foto: ryunosukeokazaki.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Dolce&Gabbana Jar Leto 2024

Oblečenie, ktoré sa elegantne pohybuje medzi elegantnými siluetami, nadčasovou eleganciou 60. rokov a nezameniteľným podpisom Dolce&Gabbana.

Prada Jar Leto 2024

Kolekcia Prada jar/leto 2024 ponúka absolútnu slobodu tela vyjadrenú v ľahkých šatách zo splývavých látok, ktoré spochybňujú jazyk

FashionTech

Čo chýba móde? Podľa holandskej módnej návrhárky a inovátorky Anouk Wipprecht „mikrokontroléry“, pracuje totiž v oblasti „FashionTech“.

Blue Book 2023

Spoločnosť Tiffany & Co. oznámila debut Blue Book 2023: Out of the Blue, najnovšiu kolekciu vysoko hodnotných

Jean Paul Gaultier

Vystúpenie hosťujúceho návrhára Julien Dossena v dome Jeana Paula Gaultiera sa stalo vrcholom týždňa módy.

Chanel Cruise 2023/24

Nedávne otvorenie najväčšieho obchodu značky Chanel v USA pripravili pôdu pre letnú kolekciu s hollywoodskou tematikou.