Technika

1939 Aero Model 50

Tí, ktorí hľadajú jedinečný automobil, sa môžu pozrieť na Aero 50 Dynamik, sériu šiestich podobných, ale vlastných automobilov, ktoré postavila významná predvojnová československá firma Aero. Tieto vozidlá používali platformový podvozok s nezávislým zavesením kolies, pohonom predných kolies a dvojtaktným štvorvalcovým motorom motocyklového typu; motor má dva karburátory, hliníkovú hlavu a štvoricu rozdeľovačov so štyrmi sadami bodov, takže každý valec je časovaný samostatne.

Na tejto najmodernejšej, divoko navrhnutej platforme bola nemenej avantgardná karoséria, ktorú s veľkým vkusom a inšpiráciou Figoni et Falaschi nakreslil a zrealizoval český karosár Josef Sodomka. Vďaka svojim širokým líniám, barokovým krivkám, „obálkovým“ blatníkom a nádherným detailom, vrátane svetlometov zakomponovaných do koncov blatníkov, štylizovaných Sodomkových monogramov na blatníkoch a chrbtovej plutvy na zadnej palube, to bol tak veľkolepý automobil, aký kedy bývalé Československo postavilo.

Tento skvost, ktorý sa v posledných rokoch na verejnosti príliš neukazoval, sa nakoniec ocitol na dražbe v Monterey, kde sa o jeho predaj postarala sieň RM Sotheby’s. Auto sa vydražilo za 346 000 dolárov, ide o skvelú investíciu, cena Aera 50 Dynamic bude nepochybne naďalej rásť. Nič podobné už nezoženiete. Druhý existujúci exemplár sa totiž nachádza v múzeu a na predaj sa nechystá. Je tiež oslavou úžasnej práce českej karosárne Sodomka, ktorá sa mohla v tridsiatych rokoch rovnať so svetovými karosármi.

Text a Foto: rmsothebys.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Chronoswiss Delphis

Spoločnosť Chronoswiss uviedla drahú limitovanú edíciu hodiniek Chronoswiss Delphis Oracle začiatkom roka 2023.

Richard Mille RM 07-01

Richard Mille uvádza tri nové hodinky z farebnej keramiky, ktoré zobrazujú talianske umelecké a architektonické hnutie Memphis Design.

Aston Martin DB5

Po šiestich desaťročiach je Aston Martin DB5 naďalej jedným z najikonickejších a najrozpoznateľnejších automobilov na svete.

Rudis Sylva RS23

Hodinky Rudis Sylva Harmonious Oscillator RS 23 sú k dispozícii v limitovanej edícii 8 kusov v titánovej farbe a 8 kusov

QUAD Revela

Séria QUAD Revela je nová pozoruhodná séria reproduktorov od spoločnosti QUAD – tvorcov „The Closest Approach To The

Solar Airship One

Spoločnosť Euro Airship vyvíja vzducholoď Solar Airship One, ktorá plánuje obletieť viac ako 25 krajín počas 20 dní