Technika

1939 Aero Model 50

Tí, ktorí hľadajú jedinečný automobil, sa môžu pozrieť na Aero 50 Dynamik, sériu šiestich podobných, ale vlastných automobilov, ktoré postavila významná predvojnová československá firma Aero. Tieto vozidlá používali platformový podvozok s nezávislým zavesením kolies, pohonom predných kolies a dvojtaktným štvorvalcovým motorom motocyklového typu; motor má dva karburátory, hliníkovú hlavu a štvoricu rozdeľovačov so štyrmi sadami bodov, takže každý valec je časovaný samostatne.

Na tejto najmodernejšej, divoko navrhnutej platforme bola nemenej avantgardná karoséria, ktorú s veľkým vkusom a inšpiráciou Figoni et Falaschi nakreslil a zrealizoval český karosár Josef Sodomka. Vďaka svojim širokým líniám, barokovým krivkám, „obálkovým“ blatníkom a nádherným detailom, vrátane svetlometov zakomponovaných do koncov blatníkov, štylizovaných Sodomkových monogramov na blatníkoch a chrbtovej plutvy na zadnej palube, to bol tak veľkolepý automobil, aký kedy bývalé Československo postavilo.

Tento skvost, ktorý sa v posledných rokoch na verejnosti príliš neukazoval, sa nakoniec ocitol na dražbe v Monterey, kde sa o jeho predaj postarala sieň RM Sotheby’s. Auto sa vydražilo za 346 000 dolárov, ide o skvelú investíciu, cena Aera 50 Dynamic bude nepochybne naďalej rásť. Nič podobné už nezoženiete. Druhý existujúci exemplár sa totiž nachádza v múzeu a na predaj sa nechystá. Je tiež oslavou úžasnej práce českej karosárne Sodomka, ktorá sa mohla v tridsiatych rokoch rovnať so svetovými karosármi.

Text a Foto: rmsothebys.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Alfa Romeo Milano

Alfa Romeo predstavuje nové MILANO ako symbol dokonalej rovnováhy medzi inováciou a tradíciou…

Diodra S3

Európsky start-up Diodra má nový jednoduchý bambusový mestský ebike S3…

Tidal Piano G3

Reproduktor Tidal Piano G3 má neobvyklý dizajn a zároveň predstavuje výzvu pre mnohé…