Technika

Van Cleef & Arpels Planetárium

Figurálne reprodukcie nebies majú dlhoročnú tradíciu. Pojem „planetárium“ vznikol v staroveku a označoval modely znázorňujúce Slnko, Mesiac a planéty, ktoré sú najbližšie k Zemi.

Automat Planetárium, vytvorený spoločnosťou Van Cleef & Arpels, ktorý sa vyznačuje pôsobivými rozmermi (výška 50 cm a priemer 66,5 cm), predstavuje Slnko a mnohé planéty jeho sústavy viditeľné zo Zeme: Merkúr, Venuša, Zem – sprevádzaná svojím satelitom Mesiacom -, Mars, Jupiter a Saturn. Každé nebeské teleso sa pohybuje svojou skutočnou rýchlosťou otáčania.

Po zapnutí animácie sa z malých dvierok objaví padajúca hviezda, ktorá krúži okolo ciferníka a ukazuje hodiny. Planéty sa preháňajú v skutočnom balete – sprevádzanom melódiou špeciálne vytvorenou v spolupráci s Michelom Tiraboscom, švajčiarskym hudobníkom a koncertným umelcom. Každá druhá planéta sa pohybuje v opačnom smere, ako je ich prirodzená dráha, čím do súboru vnáša rozprávkovú poéziu.

Na vernú reprodukciu pohybu šiestich planét okolo Slnka spolu s ich polohami v danom čase využíva tento dekoratívny predmet mechanický strojček veľkej zložitosti. Je vybavený modulom planétária spolu s animáciou na požiadanie umožňujúcou ľubovoľné prehrávanie tanca guľôčok, vyvinutou špeciálne pre spoločnosť Van Cleef & Arpels.

Pod skleneným puzdrom automatu – vyfúkaným špeciálne pre tento objekt – padajúca hviezda zo zlata, diamantov a rubínov Mystery Set ukazuje čas na 24-hodinovom ciferníku. Na základni objektu na seba nadväzuje niekoľko okienok: hodiny/minúty, deň/noc, večný kalendár s uvedením dňa, mesiaca a roka a napokon rezerva energie. Dvierka umožňujú pozorovať aj hudobnú skrinku automatu a zvonkohru.

Text a Foto: www.vancleefarpels.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Oswalds Mill Audio

Oswalds Mill Audio (OMA) je americká lifestylová spoločnosť, ktorá navrhuje a vyrába špičkové audio zariadenia pre domácnosť.

A for Ara

Ara znamená oltár, cieľom reproduktorov je podporiť oddanosť: aktívne počúvanie, pri ktorom sa celým svojím ja oddávame zvuku.