Technika

Dacia Manifesto

Dacia, nízkonákladová odnož spoločnosti Renault, ktorá sa zaoberá dopravou bez zbytočných nákladov, sa rozhodla odviazať sa od cenovo dostupných vozidiel a vyvinula model Manifesto. Ide o netradičný koncepčný automobil, ktorý sa nebude vyrábať, ale rumunská značka tvrdí, že elektrický showcar zdôrazňuje jej zámer uspokojiť ľudí, ktorí sú v prírode. Dostal novú firemnú identitu s upraveným logom DC vpredu a masívnym nápisom „DACIA“ vzadu.

Stelesňuje motív „menej je viac“ tým, že nemá otravné panely karosérie, ako sú dvere, okná alebo čelné sklo. Navyše, kto potrebuje dva svetlomety, keď stačí jeden? Hypotetický cenovo výhodný Ford Bronco sa zaobíde aj bez informačno-zábavného systému. Namiesto neho budete používať vlastný smartfón, podobne ako v nižších úrovniach výbavy supermini Sandero a subkompaktného sedanu Logan.

Aby sa zdôraznilo, že Manifesto je prispôsobené ľuďom túžiacim po dobrodružstve, interiér je umývateľný a poťahy sedadiel sa dajú vybrať a premeniť na spací vak. Na ďalšie zvýšenie jeho všestrannosti Dacia skonštruovala modulárnu strechu s odnímateľnými tyčami. Keď už hovoríme o veciach, ktoré sa dajú ľahko odňať, odnímateľný akumulátor mení Manifesto na zdroj energie, podobne ako niektoré dnešné elektromobily, ktoré majú obojsmerné nabíjanie. Jediný predný svetlomet sa dá tiež vytiahnuť a použiť ako baterka.

Text a Foto: www.dacia.co.uk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Megajachta Colossea

Projekt Pierpaola Lazzariniho – megajachta Colossea s dĺžkou 204 metrov je mobilná plávajúca dokovacia stanica pre odpojiteľnú vzducholoď.

Pininfarina Enigma GT

Počas medzinárodného autosalónu Ženeva 2024 predstavuje spoločnosť Pininfarina svoj nový koncept vozidla Enigma GT na vodíkový pohon.

Rado Anatom Automatic

Hodinky Rado Anatom Automatic poháňané strojčekom Rado R766 ponúkajú presné meranie času a eleganciu bez námahy.

BMW i5 Flow NOSTOKANA

BMW Group predstavuje na veľtrhu umenia Frieze Los Angeles spojenie umenia a inovácií v podobe BMW i5 Flow NOSTOKANA.