Technika

Daniel Roth Tourbillon

Tento oceľový Tourbillon Daniel Roth je vzácnym exemplárom z iba 20 kusov vyrobených z nehrdzavejúcej ocele na objednávku Roberta Carlottiho, distribútora spoločnosti Daniel Roth v Taliansku. Tourbillon bol často rituálom prechodu nezávislých hodinárov a pri pohľade na hodinky v kombinácii s oceľovým puzdrom predstavujú dôležité obdobie počas Rothovej nezávislej hodinárovej kariéry.

Tento Tourbillon, ktorý sa často považoval za prechodový rituál pre nezávislých hodinárov, ktorí sa chceli presadiť, určite prezentuje Rothove horologické schopnosti a estetickú rafinovanosť. Roth, ktorý sa vyučil u Audemars Piguet a zohral významnú úlohu pri resuscitácii značky Breguet, ponúkol kreatívny pohľad na tradičný štýl inšpirovaný značkou Breguet, ktorého je tento kus trvalým dôkazom. V roku 1988 navrhol svoj dvojtvárny Tourbillon, referenčný model C187, a v nasledujúcom roku ho uviedol na trh, aby tak oznámil svoju novozaloženú nezávislosť.

Ako sa dalo očakávať, tieto tourbillony boli k dispozícii v žltom, ružovom a bielom zlate, pričom rovnako sa objavilo aj niekoľko platinových kusov. Dosť nezvyčajne však bolo dvadsať kusov tohto modelu Tourbillon 2187 vyrobených aj z nehrdzavejúcej ocele. Boli vyrobené na žiadosť Roberta Carlottiho, distribútora spoločnosti Daniel Roth v Taliansku. Talianski zberatelia mali v tom čase sklon k oceľovým hodinkám kvôli univerzálnosti a nositeľnosti tohto kovu, pričom tento vkus sa pravdepodobne zrodil z ich zvyku zbierať historické hodinky. Neobvyklá kombinácia tourbillonu a puzdra z nehrdzavejúcej ocele, ako aj obmedzený počet vyrobených kusov spôsobili, že týchto dvadsať kusov bolo medzi prvými zberateľmi značky Roth mimoriadne vyhľadávaných.

Tento Tourbillon z nehrdzavejúcej ocele sa vyznačuje mnohými charakteristickými dizajnovými prvkami značky Roth, ako je dvojitá elipsa puzdra a ostro vykonané gilošovanie. Okrem toho je v hodinkách Roth Tourbillon integrovaná trojručná sekundová ručička, kde tri ručičky z modrej ocele rôznej dĺžky kĺžu po troch rôznych sekundových registroch. Napriek tomu, že je poháňaný rovnakým strojčekom Lemania ébauche, aký sa nachádza v jeho kúskoch vytvorených počas pôsobenia v spoločnosti Breguet, jeho vlastný Tourbillon je rozhodne dobrodružnejší.

Keďže Roth počas svojho pôsobenia v spoločnosti Breguet veľmi úzko spolupracoval s firmou Lemania, nie je prekvapením, že strojček, ktorý poháňa tieto hodinky, vychádza z modelu Lemania 387 ébauche. Je zrejmé, že návrh kalibra Lemania 387 pochádza od Rotha, pričom spoločnosť Nouvelle Lemania ponúkla zručnosti a nástroje na vytvorenie funkčného prototypu a následnú sériovú výrobu mechanizmu. Preto, hoci Rothov Tourbillon technicky vychádzal z Lemania ébauche, je zrejmé, že sa aktívne podieľal na jeho návrhu.

Text a Foto: www.acollectedman.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Alpine Alpenglow Hy4

Alpine Alpenglow H4 2024 je funkčné testovacie vozidlo, ktoré bude mať svoju premiéru na pretekoch Le Mans v júni

Morgan Midsummer

Spoločnosti Pininfarina a Morgan sa spájajú pri tvorbe nového otvoreného karosárskeho vozidla Midsummer.

BMW XM Mystique Allure

BMW XM Mystique Allure je prvým vozidlom v histórii značky, pri ktorého návrhu boli použité materiály z oblasti vysokej

Aston Martin Vantage

Aston Martin s hrdosťou predstavil nový model Vantage ktorý je najnovším prírastkom v kultovej rodovej línii.