Technika

Engström

Spoločnosť Engström, ktorú v roku 2008 založili inžinier Lars Engström a priemyselný dizajnér Timo Engström, je malá švédska rodinná firma. Veria, že hudbu si treba vychutnávať prostredníctvom čistého a prirodzeného zvuku. Svoje zosilňovače považujú skôr za hudobné nástroje než za technické vychytávky.

Najlepším spôsobom, ako eliminovať šedý zvuk, je navrhnúť vyvážený obvod s lineárnou konštrukciou. Všetky komponenty sú potom starostlivo vybrané tak, aby podporovali tento lineárny proces, ako napríklad naše postriebrené vedenie a spájkovanie. Vo svojich zosilňovačoch používajú nulovú negatívnu spätnú väzbu a skreslenie a poslucháči im hovoria, že v našom zvuku je inštinktívna správnosť.

ARNE, pomenovaný po slávnom švédskom jazzovom hudobníkovi a zrodený z konštrukčného procesu pripomínajúceho mentalitu jazzovej kapely, je plne vyvážený 300B integrovaný stereo-amp. Vonkajší dizajn odráža dedičstvo typického integrovaného lampového zosilňovača, ale povyšuje ho našimi charakteristickými krivkami a čistými plochami. Štyri roky intenzívneho výskumu a vývoja od jeho uvedenia na trh v roku 2018 ho vyvinuli do podoby ARNE Mk2, ktorý sa dnes vyrába. Ponúkajú výber najlepších 300B elektrónok na trhu, ktoré dopĺňajú jeho moderný obvodový dizajn. Je k dispozícii v klasickom celočiernom alebo celobielom vyhotovení s možnosťou výberu číreho alebo dymového skla.

ERIC, pomenovaný po významnom švédskom zborovom dirigentovi, je náš nekompromisný výkonový zosilňovač. Plne vyvážený a transformátorovo prepojený bol vytvorený na riadenie aj tých najnáročnejších záťaží. ERIC používa samostatné napájacie zdroje pre vstupný a výstupný stupeň a jednosmerné vlákna. Hoci pôvodný model uvedený na trh v roku 2016 používal vzácne a špeciálne navrhnuté výkonové elektrónky T-100, túžbu po ešte väčšom výkone a rafinovanosti nebolo možné ignorovať. Ďalší výskum a vývoj viedol k 845 výkonovým výstupným elektrónkam, čo je evolúcia taká elektrizujúca, že si vyslúžila názov ENCORE. Zvuk sa prehlbuje, rozširuje a nazerá ďalej do škandinávskej zvukovej krajiny. S hmotnosťou 65 kg na monoblok je ERIC ENCORE titánom v tomto odvetví, čo sa týka veľkosti aj zvuku.

LARS, pomenovaný po ich spoluzakladateľovi, je ich originálny a kritikmi oceňovaný výkonový zosilňovač. Je vybavený najlepšími komponentmi, materiálmi a zákazkovými dielmi vyrobenými v krátkych sériách pre optimálnu kvalitu. Od svojho uvedenia na trh v roku 2010 prešiel LARS niekoľkými pozoruhodnými evolúciami, aby sa z neho stal Mk3, ktorým je dnes. Každý vodič, konektor, kondenzátor, stojan a spojovací prvok bol aktualizovaný na lepšie znejúci a spoľahlivejší variant. Zatiaľ čo vnútro sa zväčšilo a zlepšilo, vonkajšok dozrel do jemnejšieho a rafinovanejšieho vzhľadu, ktorý je teraz k dispozícii s novými keramickými povrchovými úpravami. Pre každého, kto hľadá prameň škandinávskeho zvuku a pôvod Engström, je LARS zdrojom.

MONICA, pomenovaná po jednom z najobľúbenejších švédskych spevákov, je plne vyvážený a dokonale zladený predzosilňovač pre LARS, ERIC a dokonca aj ARNE pre dodatočné posilnenie alebo požadované bi-amping. V jeho jednoduchom dizajne sa skrývajú najlepšie komponenty vo svojej triede a celoživotné inžinierske skúsenosti.

Text a Foto: www.engstromsound.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Triumph Rocket 3 Storm

Motocykel Triumph Rocket 3 Storm vôbec nepotrebuje existovať. Ale svet je vďaka nemu zábavnejší a zaujímavejší.

Bugatti Tourbillon

Nové Bugatti Tourbillon s výkonom 1 775 koní – úplne nový nástupca modelu Chiron pomenovaný podľa…

Fiat Grande Panda

Fiat Grande Panda je skôr prírastkom do rodiny než náhradou za súčasnú Pandu, ktorá bude v ponuke do

Aston Martin DBX707

Ústredným prvkom nového modelu Aston Martin DBX707 je komplexná modernizácia interiéru a nová výrazná architektúra kabíny.