Technika

Fiat Grande Panda

Fiat Grande Panda je skôr prírastkom do rodiny než náhradou za súčasnú Pandu, ktorá bude v ponuke minimálne do roku 2027, kedy bude mať 16 rokov. Ako naznačuje názov novinky, je oveľa veľkolepejšia ako staré vozidlo. Je dlhá 398 cm, takže je približne o 30 cm dlhšia ako Panda tretej generácie uvedená na trh v roku 2011.

Veselý vzhľad Fiatu Grande Panda zahŕňa pixelový motív, ktorý vám môže pripomenúť Hyundai Ioniq 5. Tieto predné denné LED svetlá majú šachovnicový vzor. Je to opakujúci sa motív, ktorý si všimnete aj v zadných svetlách. Talianska značka sa pustila do hranatých a 90-stupňových uhlov, čo je osviežujúce vidieť v automobilovom svete, ktorému dominujú oblé dizajny a krivé línie.

17-palcové disky kolies s kosoštvorcovým dizajnom majú centrálne písmeno „X“, ktoré dopĺňa svetelný podpis vpredu a vzadu. Plastové obklady okolo podbehov kolies dodávajú Grande Pande robustnejší vzhľad, rovnako ako mohutné strešné lišty. Namiesto staromódneho znaku na zadnej strane je do zadných dverí vyrazený nadrozmerný nápis Fiat. Nápis Panda sa skrýva na očiach na čiernom vodorovnom páse spájajúcom zadné svetlá.

Grande Panda sa bude predávať s hybridným a elektrickým pohonom, pravdepodobne rovnakým, aký je k dispozícii pre Citroen C3. Očakáva sa 1,2-litrový benzínový motor s tromi valcami a turbodúchadlom, mild-hybridné usporiadanie a dvojspojková šesťstupňová automatická prevodovka. Benzín má výkon 100 koní, zatiaľ čo elektromotor poskytuje dočasnú podporu 28 koní. Tento elektromotor však počas zrýchľovania poskytuje len 12 koní.

Plne elektrická Grande Panda by mohla zdediť 113-koňový motor z modelu e-C3 spolu s 44,0-kilowatthodinovou lítium-železofosfátovou (LFP) batériou s dojazdom 199 km. Citroen plánuje od roku 2025 predávať aj lacnejší model e-C3 s dojazdom 124 km.

Text a Foto: www.media.stellantis.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Mr Jones Watches

Mr Jones Watches je malá, umelecká, londýnska mini značka, ktorá vyrába svoj vlastný rad hodiniek už viac