Technika

Hodinky CHPTR_Δ

Mladá a prevratná značka BA111OD hrdo uvádza na trh svoj prvý strojček s hodinkami CHPTR_Δ (vyslovuje sa Chapter Delta). Hodinky CHPTR_Δ, vyvinuté a vyrobené s pomocou Oliviera Moryho, renomovaného hodinára z La Chaux-de-Fonds, prinášajú bezprecedentné čítanie času prostredníctvom duality medzi kruhovým časom minút a hypocyklickým časom hodín. Toto asymetrické čítanie času, ktoré sa spomaľuje a znovu rozbieha ako choreografia, je súčasťou inej časovosti symbolizujúcej kolotoč života.

Ako presne fungujú hodinky BA111OD CHPTR_Δ? Namiesto jednoduchého otáčania hodinovej ručičky okolo centrálnej osi bol strojček navrhnutý tak, aby sa satelitné hodinové koliesko „otáčalo“ okolo pevného centrálneho kolieska. Keď sa koleso otáča okolo iného kolesa, trajektória opísaná ktorýmkoľvek bodom na tomto satelitnom kolese je cykloidou. Existuje niekoľko typov cykloid, z ktorých niektoré majú špecifické trajektórie v závislosti od pomeru veľkosti medzi pevným a satelitným kolesom, ako aj od toho, či sa satelitné koleso otáča vnútri alebo mimo pevného kolesa. V tejto novej kapitole pre BA1110D je zvolenou cykloidou deltoid s pomerom 1:3, v dôsledku čoho je trajektória opísaná špičkou hodinovej ručičky trojuholníková.

Zatiaľ čo minútová ručička sa pohybuje po ciferníku tradičným spôsobom, hodiny sú indikované malou bodkou sledujúcou hypocykloidnú dráhu v rámci trojuholníka, čo vytvára nelineárny zážitok z času. „Tento aspekt si mimoriadne cením. Okrem toho, že je fascinujúci, je to symbolický aspekt života, ktorý ma fascinuje. Podobne ako tie vzácne okamihy, ktoré trvajú alebo unikajú, hodinová bodka sa spomaľuje a potom opäť zrýchľuje v pohybe, ktorý sa zároveň javí ako nepravidelný, a pritom je dokonale kalibrovaný a presný,“ vysvetľuje Thomas Baillod, zakladateľ spoločnosti BA111OD.

Text a Foto: ba111od.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Solar Airship One

Spoločnosť Euro Airship vyvíja vzducholoď Solar Airship One, ktorá plánuje obletieť viac ako 25 krajín počas 20 dní

IWC Big Pilot’s Watch

Hodinky Big Pilot’s Watch od spoločnosti IWC Schaffhausen a trieda G od spoločnosti Mercedes-Benz majú podobnú históriu.

Alfa Romeo 33 Stradale

Štúdia Concept CLA Class predstavená na autosalóne IAA Mobility 2023 v nemeckom Mníchove bude vstupnou bránou do sveta

MB&F M.A.D.1 GREEN

V roku 2021 vytvoril zakladateľ MB&F Maximilian Büsser novú značku M.A.D.Editions ako poďakovanie priateľom a rodine MB&F.

Concept CLA Class

Štúdia Concept CLA Class predstavená na autosalóne IAA Mobility 2023 v nemeckom Mníchove bude vstupnou bránou do sveta

ARNOLD & SON DSTB 42

Pri príležitosti Ženevských dní hodiniek 2023 vydáva švajčiarska značka Arnold & Son aktualizovanú verziu hodiniek DSTB-Dial-Side