Technika

HUV NamX

HUV NamX vyráža na cesty so svojím systémom vodíkových kapsúl CapX, sériou vodíkových nádrží umiestnených v zadnej časti vozidla. Vodíkové NamX, ktoré navrhol Thomas de Lussac zo štúdia DE LUSSAC a Pininfarina, sa javí ako modernizovaný klasický dizajn SUV, ktorý ospevujú ohraničené krivky pozdĺž exteriéru vozidla. Koncept vodíkového SUV alebo HUV (Hydrogen Utility Vehicle), ukrytý na prvý pohľad, je vybavený centrálnou pevnou nádržou a 6 vyberateľnými kapsulovými balíkmi v zadnej časti vozidla, ktoré umožňujú vodíkovému vozidlu odísť s dojazdom 700 až 800 kilometrov a nulovými emisiami uhlíka.

Konštrukčný tím automobilovej značky NamX, ktorú založili Faouzi Annajah a Thomas de Lussac, uvádza, že kapsulové nádrže je možné dobíjať na vodíkových čerpacích staniciach a jedného dňa si ich možno dokonca nechať doručiť až domov alebo ich nájsť v CapXtores, knižnici vstrekovacích vodíkových nádrží, ktoré sa majú postaviť na uliciach ako autobusové zastávky. Kapsuly sú umiestnené v zadnej časti SUV, chránené pod ochranným skleneným krytom. Otvorením batožinového priestoru pomocou kľúčov od vozidla alebo použitím špeciálnej aplikácie vo vozidle možno kapsulu ľahko vybrať a vstreknúť.

Vodiči NamX si môžu vybrať z dvoch možností: môžu si na vodnej stanici doplniť pevnú centrálnu nádrž s 5 kilogramami vodíka spolu so šiestimi vyberateľnými kapsulami, z ktorých každá obsahuje 0,5 kilogramu vodíka, a to len za štyri minúty, čím získajú dojazd spolu približne 700 až 800 kilometrov, alebo môžu len vymeniť šesť vodíkových kapsúl v CapXtore za dve minúty a získať dojazd 250 až 300 kilometrov.

Text a Foto: namx-hydrogen.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Richard Mille RM 07-01

Richard Mille uvádza tri nové hodinky z farebnej keramiky, ktoré zobrazujú talianske umelecké a architektonické hnutie Memphis Design.

Aston Martin DB5

Po šiestich desaťročiach je Aston Martin DB5 naďalej jedným z najikonickejších a najrozpoznateľnejších automobilov na svete.

Rudis Sylva RS23

Hodinky Rudis Sylva Harmonious Oscillator RS 23 sú k dispozícii v limitovanej edícii 8 kusov v titánovej farbe a 8 kusov

QUAD Revela

Séria QUAD Revela je nová pozoruhodná séria reproduktorov od spoločnosti QUAD – tvorcov „The Closest Approach To The

Solar Airship One

Spoločnosť Euro Airship vyvíja vzducholoď Solar Airship One, ktorá plánuje obletieť viac ako 25 krajín počas 20 dní

IWC Big Pilot’s Watch

Hodinky Big Pilot’s Watch od spoločnosti IWC Schaffhausen a trieda G od spoločnosti Mercedes-Benz majú podobnú históriu.