Technika

Jaguar E-Type

Keď Enzo Ferrari po prvýkrát uvidel na ženevskom autosalóne jeho lesklé tvary, vyhlásil, že Jaguar E-type je najkrajšie auto na svete. Za nápadným debutom značky Jaguar však stála história, ktorá sa nezaprie.

Dňa 15. marca 1961 boli v Ženeve predstavené dva typy E: kupé v opálovo sivej farbe Gunmetal Grey a roadster v zelenej farbe British Racing Green. Ich úchvatné tvary síce ohromili prítomný dav, ale ich debut bol na poslednú chvíľu prešľapom, ktorý sa mohol skončiť neúspechom.

Kupé bolo pred výstavou zapožičané novinárom na testovacie jazdy a na verejných cestách dosiahlo pozoruhodnú rýchlosť 150 km/h, než ho publicista Bob Berry doviezol do Ženevy práve na predstavenie. A v noci pred podujatím nariadil zakladateľ spoločnosti Sir William Lyons testovaciemu jazdcovi Normanovi Dewisovi, aby „všetkého nechal a priviezol otvorený E-Type“, čo spustilo šialenú 17-hodinovú jazdu z Coventry do Ženevy, ktorá vyvrcholila jeho príchodom len 20 minút pred oficiálnym odhalením.

Dva prototypy, ktoré stáli pri zrode 13-ročnej výroby modelu E, sú automobilovou legendou a po 60 rokoch si Jaguar pripomína ich výročie tým, že pre šiestich šťastných zákazníkov postaví tucet identických E-Typov. Kolekcia E-type 60, pozostávajúca z vozidiel, ktoré sa budú predávať len v pároch, bude mať jedinečne formulované farby laku nazvané „Flat Out Grey“ a „Drop Everything Green“, podobné odtieňom pôvodného kupé a kabrioletu. Z úcty k jedinečnej dvojici sa tieto farby už nikdy nepoužijú v inom sériovom Jaguare. Šesť kupé bude čalúnených kožou s názvom Smooth Black, zatiaľ čo rovnaký počet kabrioletov dostane kožu Suede Green.

Text a Foto: robbreport.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Chronoswiss Delphis

Spoločnosť Chronoswiss uviedla drahú limitovanú edíciu hodiniek Chronoswiss Delphis Oracle začiatkom roka 2023.

Richard Mille RM 07-01

Richard Mille uvádza tri nové hodinky z farebnej keramiky, ktoré zobrazujú talianske umelecké a architektonické hnutie Memphis Design.

Aston Martin DB5

Po šiestich desaťročiach je Aston Martin DB5 naďalej jedným z najikonickejších a najrozpoznateľnejších automobilov na svete.

Rudis Sylva RS23

Hodinky Rudis Sylva Harmonious Oscillator RS 23 sú k dispozícii v limitovanej edícii 8 kusov v titánovej farbe a 8 kusov

QUAD Revela

Séria QUAD Revela je nová pozoruhodná séria reproduktorov od spoločnosti QUAD – tvorcov „The Closest Approach To The

Solar Airship One

Spoločnosť Euro Airship vyvíja vzducholoď Solar Airship One, ktorá plánuje obletieť viac ako 25 krajín počas 20 dní