Technika

Lyngdorf Cue-100

Pozeráme sa tu na veľmi výnimočný produkt od Lyngdorf Audio, produkt s hlbokými koreňmi v pôsobivej histórii „materskej spoločnosti“ a zároveň reproduktor, ktorý sa pokúša o odvážny odklon od predchádzajúceho nízkoprofilového dizajnu a konzervatívneho prístupu s vysokou kvalitou a kreatívnym vývojom, ale hlavne sa snaží dobyť nové vyššie územie kvality zvuku a výnimočného, odvážneho prístupu k modernému dizajnu.

Teraz si dlho vydýchneme a vrátime sa k marketingovým obrázkom, ktoré ma ohromili na prvom mieste. A to, čo vidíme, je minimalistická obývacia izba len s niekoľkými ikonickými kusmi dánskeho nábytku, ale okrem toho si po zhliadnutí neviem predstaviť túto miestnosť bez reproduktorov. Tak dobre s nimi ladia a vyzerajú tak nádherne, že sa stávajú súčasťou dizajnu, sú nepostrádateľnými kúskami tejto miestnosti a dokonale dotvárajú tento priestor. A to je skvelý dizajn; je to dizajn s účelom, a nie účel vynútený dizajnom.

Lyngdorf Cue-100 využíva technológiu reproduktorov Purifi. Purifi, dánska spoločnosť okolo Petra Lyngdorfa, Larsa Risba a Bruna Putzeysa, vyvinula úplne nový merací prístroj na testovanie reproduktorov. Keďže tento merací prístroj dokáže odhaliť skreslenia, ktoré sa predtým nikdy nemerali, inžinieri spoločnosti Purifi objavili ďalšie oblasti na zlepšenie. Výsledkom je, že nový woofer poskytuje výkon takmer bez skreslenia.

Výškový reproduktor AMT v reproduktore Cue-100 (alebo Air Motion Transformer) je elektromagnetický menič, ktorý pohybuje vzduchom v konštrukcii v tvare harmoniky zavesenej medzi dvoma silnými magnetmi. Vertikálny čerpací pohyb konštrukcie prináša oveľa rýchlejšie prúdenie vzduchu v pohybe ako v prípade tradičného výškového reproduktora. Vďaka prísnej kontrole magnetického poľa je už možnosť deformácie oveľa menšia.

Na každej strane skrine sa namiesto klasických basových portov nachádzajú dva 6,5-palcové pasívne woofery, ktoré znižujú rezonančnú frekvenciu a vytvárajú tak hlbšie basy. Sú to rovnaké Purifi reproduktory ako predné, len nie sú aktívne; sú čisto akusticky poháňané predným wooferom.

Výkon: 250 W
Výškový reproduktor: Vzduchový transformátor, kaptonová fólia, neodymový magnet
Stredotónový/výškový reproduktor: 18 cm / 6,5-palcový hliníkový kužeľ, 39 mm 4-vrstvová hliníková kmitacia cievka s medeným plášťom na sklolaminátovej predlohe, neutrálna geometria okolia, tlakovo odlievaný ventilovaný kôš
Woofer: 2 x 18 cm / 6,5-palcový pasívny žiarič, hliníkový kužeľ, neutrálna geometria okolia, tlakovo liaty ventilovaný kôš
Skriňa: MDF, dub
Frekvenčný rozsah: 35 – 22 000 Hz (-3 dB)
Menovitá impedancia: 4 Ohm
Citlivosť: 83 dB 2,83 v/ 1 m
Frekvencia výhybky: 2300 Hz
Hmotnosť: 13,8 kg; 16,2 kg (vrátane stojana)

Text a Foto: soundnews.net

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Kollokium Projekt 01

Prvé vydanie hodiniek spoločnosti Kollokium, nazvané Projekt-01, má za cieľ okamžite a bez ostychu položiť…

Alpine Alpenglow Hy4

Alpine Alpenglow H4 2024 je funkčné testovacie vozidlo, ktoré bude mať svoju premiéru na pretekoch Le Mans v júni