Technika

Motocykel Majestic

Štýl motocyklov bol vždy skôr konzervatívny ako revolučný. Dokonca aj tie najslávnejšie stroje z histórie zapadajú do veľmi zrejmej línie estetického vývoja. Na prvých board trackeroch, BMW, Brough Superiors, Vincentoch alebo Crockeroch nie je nič rebelské. Technika mohla byť príkladná, ale štýl bol evolučný.

Ak sa však dobre pozriete, nájdete niekoľko raných výnimiek, ktoré sa vyrovnajú neskorším čudákom ako BMW K1, Honda DN-01 a Aprilia Moto 6.5 navrhnutá Philippom Starckom. A najlepšou z historických zvláštností musí byť Majestic zo začiatku 30. rokov.

V súčasnosti je v obehu len veľmi málo týchto francúzskych strojov a tento, nedávno zreštaurovaný Sergom Buenom z losangeleskej spoločnosti Heroes Motors, je najlepším z nich.

Majestic navrhol Georges Roy, inžinier, ktorý nemal rád rúrkové rámy, pretože sa mu zdali príliš ohybné. Preto vytvoril monokokový podvozok z oceľového plechu, v ktorom bolo zakryté aj hnacie ústrojenstvo.

Majestic bol predstavený na parížskom autosalóne v roku 1929 a vyvolal búrku. Továreň Delachanal ho začala vyrábať nasledujúci rok, ale predaj bol pomalý – a príbeh sa skončil v roku 1933. Predvojnoví motocyklisti sa bránili všetkému, čo sa vymykalo dobovým normám, ale Majestic dodnes inšpiruje staviteľov zákazkových modelov.

Text a Foto: www.bikeexif.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Solar Airship One

Spoločnosť Euro Airship vyvíja vzducholoď Solar Airship One, ktorá plánuje obletieť viac ako 25 krajín počas 20 dní

IWC Big Pilot’s Watch

Hodinky Big Pilot’s Watch od spoločnosti IWC Schaffhausen a trieda G od spoločnosti Mercedes-Benz majú podobnú históriu.

Alfa Romeo 33 Stradale

Štúdia Concept CLA Class predstavená na autosalóne IAA Mobility 2023 v nemeckom Mníchove bude vstupnou bránou do sveta

MB&F M.A.D.1 GREEN

V roku 2021 vytvoril zakladateľ MB&F Maximilian Büsser novú značku M.A.D.Editions ako poďakovanie priateľom a rodine MB&F.

Concept CLA Class

Štúdia Concept CLA Class predstavená na autosalóne IAA Mobility 2023 v nemeckom Mníchove bude vstupnou bránou do sveta

ARNOLD & SON DSTB 42

Pri príležitosti Ženevských dní hodiniek 2023 vydáva švajčiarska značka Arnold & Son aktualizovanú verziu hodiniek DSTB-Dial-Side