Technika

Motocykel Majestic

Štýl motocyklov bol vždy skôr konzervatívny ako revolučný. Dokonca aj tie najslávnejšie stroje z histórie zapadajú do veľmi zrejmej línie estetického vývoja. Na prvých board trackeroch, BMW, Brough Superiors, Vincentoch alebo Crockeroch nie je nič rebelské. Technika mohla byť príkladná, ale štýl bol evolučný.

Ak sa však dobre pozriete, nájdete niekoľko raných výnimiek, ktoré sa vyrovnajú neskorším čudákom ako BMW K1, Honda DN-01 a Aprilia Moto 6.5 navrhnutá Philippom Starckom. A najlepšou z historických zvláštností musí byť Majestic zo začiatku 30. rokov.

V súčasnosti je v obehu len veľmi málo týchto francúzskych strojov a tento, nedávno zreštaurovaný Sergom Buenom z losangeleskej spoločnosti Heroes Motors, je najlepším z nich.

Majestic navrhol Georges Roy, inžinier, ktorý nemal rád rúrkové rámy, pretože sa mu zdali príliš ohybné. Preto vytvoril monokokový podvozok z oceľového plechu, v ktorom bolo zakryté aj hnacie ústrojenstvo.

Majestic bol predstavený na parížskom autosalóne v roku 1929 a vyvolal búrku. Továreň Delachanal ho začala vyrábať nasledujúci rok, ale predaj bol pomalý – a príbeh sa skončil v roku 1933. Predvojnoví motocyklisti sa bránili všetkému, čo sa vymykalo dobovým normám, ale Majestic dodnes inšpiruje staviteľov zákazkových modelov.

Text a Foto: www.bikeexif.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Ararkis Sandstorm

Ararkis Sandstorm sa chce stať najrýchlejším elektrickým hyperautom na svete, ktorý dosiahne rýchlosť 100 km/h len za

Sonus faber

Suprema je doteraz najambicióznejším projektom spoločnosti Sonus faber a odráža vrchol zvukového inžinierstva.