Technika

Octa Réserve de Marche

Hodinky Octa Réserve de Marche boli prvým automatickým strojčekom, ktorý vyvinul a vyrobil François-Paul Journe. Cieľom hodinára bolo vytvoriť základný kaliber, ktorý by dokázal pojať všetky druhy komplikácií bez toho, aby získal čo i len zlomok milimetra na hrúbke alebo šírke. To sa mu podarilo, preto majú všetky strojčeky radu Octa, od Octa Chronographe po Octa Calendrier, rovnaké rozmery bez ohľadu na to, akú komplikáciu obsahujú. Tento základný kaliber dal vzniknúť celej kolekcii komplikovaných hodiniek, ktoré pretrvávajú dodnes.

Prvým krokom na tejto ceste bol model Octa Réserve de Marche, predstavený v roku 2001. Len dva roky po založení vlastnej rovnomennej značky to boli tretie hodinky, ktoré François-Paul Journe vydal po hodinkách Tourbillon Souverain a Chronomètre à Résonance. Spolu tieto tri modely predstavujú prvé ťahy hodinára a základ značky, ktorú vybudoval v nasledujúcich desaťročiach.

Z vizuálneho hľadiska sa puzdro a ciferník výborne dopĺňajú a predstavujú pomerne konzervatívnu kombináciu platiny a sivého ciferníka. Vzhľadom na to, že Journova tvorba je známa aj svojimi nezvyčajnými konfiguráciami kovov a ciferníkov, kontrast medzi tlmenejším ciferníkom a nezvyčajným usporiadaním ciferníka umožňuje tomuto kúsku vyniknúť.

Tento konkrétny model Octa Réserve de Marche je súčasťou neskoršej kolekcie, ktorá sa začala čiastočne v roku 2004, ako je vidieť z čísel vyrytých na zadnej strane hodiniek. Tento kus tak predstavuje prechod medzi používaním mosadzných strojčekov Journe k strojčekom z ružového zlata, čo značí obdobie, keď sa značka Journe začala rozbiehať a zavádzali sa lepšie záznamy a sériové čísla. Počas celého výrobného cyklu modelu sa celkové usporiadanie okrem textúry a farieb ciferníka nijako zásadne nezmenilo, používala sa veľkosť puzdra 38 mm aj 40 mm, pričom tento model je príkladom druhej menovanej veľkosti.

Text a Foto: www.acollectedman.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Kollokium Projekt 01

Prvé vydanie hodiniek spoločnosti Kollokium, nazvané Projekt-01, má za cieľ okamžite a bez ostychu položiť…

Alpine Alpenglow Hy4

Alpine Alpenglow H4 2024 je funkčné testovacie vozidlo, ktoré bude mať svoju premiéru na pretekoch Le Mans v júni