Technika

Tambour Carpe Diem

V týchto nápadných hodinkách vrátil Louis Vuitton žakárovým hodinkám ich pôvodnú funkčnosť: stlačením tlačidla automaty odhaľujú čas prostredníctvom dômyselnej súhry miniatúrnej lebky a hada na ciferníku a zároveň vydávajú slávne Horáciove slová „Carpe Diem“. Hodinky Tambour Carpe Diem, bohaté na symboliku, majú viacero vysoko sofistikovaných komplikácií, ako sú skákajúca hodina a retrográdna minúta, so smaltovanými prvkami od Anity Porchet a rytinou od Dicka Steemana.

Naozaj sa nestáva často, aby hodinky, dokonca ani superluxusné hodinky, ktorých cena sa pohybuje v šesť- či sedemciferných číslach, venovali toľko pozornosti vizuálnemu prevedeniu ako hodinky Louis Vuitton Tambour Carpe Diem. V tomto modernom svete, kde sa aj existencia takýchto drahých predmetov musí skúmať ako morálna dilema, sú tieto hodinky jedným z najpresvedčivejších argumentov „za“.

Keď som prvýkrát uvidel hodinky Louis Vuitton Tambour Carpe Diem, okamžite ma ohúrili. Mojou druhou reakciou bolo skôr niečo podobné fyzickej bolesti z toho, aké drahé musia byť, a s odporúčanou cenou minimálne 459 000 USD som sa právom zľakol. Prekvapivo to nebolo pomenované ako unikátny kus, a dokonca ani ako limitovaná edícia, ale počet vyrobených kusov bude určite mimoriadne nízky. Chápem, že ide o hodinky, ktoré budú drvivú väčšinu svojho života sedieť v škatuli a bude sa s nimi zaobchádzať najmä ako s obchodovateľným majetkom, ak nie ako s výstavným kusom, ale dúfam, že skončia v rukách tých, ktorí ich naozaj ocenia za to, čím sú – horologickou poéziou.

Text a Foto: eu.louisvuitton.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Solar Airship One

Spoločnosť Euro Airship vyvíja vzducholoď Solar Airship One, ktorá plánuje obletieť viac ako 25 krajín počas 20 dní

IWC Big Pilot’s Watch

Hodinky Big Pilot’s Watch od spoločnosti IWC Schaffhausen a trieda G od spoločnosti Mercedes-Benz majú podobnú históriu.

Alfa Romeo 33 Stradale

Štúdia Concept CLA Class predstavená na autosalóne IAA Mobility 2023 v nemeckom Mníchove bude vstupnou bránou do sveta

MB&F M.A.D.1 GREEN

V roku 2021 vytvoril zakladateľ MB&F Maximilian Büsser novú značku M.A.D.Editions ako poďakovanie priateľom a rodine MB&F.

Concept CLA Class

Štúdia Concept CLA Class predstavená na autosalóne IAA Mobility 2023 v nemeckom Mníchove bude vstupnou bránou do sveta

ARNOLD & SON DSTB 42

Pri príležitosti Ženevských dní hodiniek 2023 vydáva švajčiarska značka Arnold & Son aktualizovanú verziu hodiniek DSTB-Dial-Side