Technika

Tambour Carpe Diem

V týchto nápadných hodinkách vrátil Louis Vuitton žakárovým hodinkám ich pôvodnú funkčnosť: stlačením tlačidla automaty odhaľujú čas prostredníctvom dômyselnej súhry miniatúrnej lebky a hada na ciferníku a zároveň vydávajú slávne Horáciove slová „Carpe Diem“. Hodinky Tambour Carpe Diem, bohaté na symboliku, majú viacero vysoko sofistikovaných komplikácií, ako sú skákajúca hodina a retrográdna minúta, so smaltovanými prvkami od Anity Porchet a rytinou od Dicka Steemana.

Naozaj sa nestáva často, aby hodinky, dokonca ani superluxusné hodinky, ktorých cena sa pohybuje v šesť- či sedemciferných číslach, venovali toľko pozornosti vizuálnemu prevedeniu ako hodinky Louis Vuitton Tambour Carpe Diem. V tomto modernom svete, kde sa aj existencia takýchto drahých predmetov musí skúmať ako morálna dilema, sú tieto hodinky jedným z najpresvedčivejších argumentov „za“.

Keď som prvýkrát uvidel hodinky Louis Vuitton Tambour Carpe Diem, okamžite ma ohúrili. Mojou druhou reakciou bolo skôr niečo podobné fyzickej bolesti z toho, aké drahé musia byť, a s odporúčanou cenou minimálne 459 000 USD som sa právom zľakol. Prekvapivo to nebolo pomenované ako unikátny kus, a dokonca ani ako limitovaná edícia, ale počet vyrobených kusov bude určite mimoriadne nízky. Chápem, že ide o hodinky, ktoré budú drvivú väčšinu svojho života sedieť v škatuli a bude sa s nimi zaobchádzať najmä ako s obchodovateľným majetkom, ak nie ako s výstavným kusom, ale dúfam, že skončia v rukách tých, ktorí ich naozaj ocenia za to, čím sú – horologickou poéziou.

Text a Foto: eu.louisvuitton.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Alfa Romeo Milano

Alfa Romeo predstavuje nové MILANO ako symbol dokonalej rovnováhy medzi inováciou a tradíciou…

Diodra S3

Európsky start-up Diodra má nový jednoduchý bambusový mestský ebike S3…

Tidal Piano G3

Reproduktor Tidal Piano G3 má neobvyklý dizajn a zároveň predstavuje výzvu pre mnohé…