Technika

Vlak Starline 21st Europe

Think tank 21st Europe predstavuje Starline – vysokorýchlostný vlak, ktorý spája rôzne mestá na kontinente podobne ako metro. Cieľom projektu je prepojiť európske krajiny bez ohľadu na hranice či politické rozdiely. Starline využíva existujúcu aj plánovanú infraštruktúru a dosahuje rýchlosť 300–400 km/h. Vďaka tomu môže cesta z Helsínk do Berlína trvať len niečo vyše troch hodín namiesto celého dňa. Historicky nočná trasa medzi Kyjevom a Berlínom sa výrazne skráti, rovnako ako spojenie medzi Milánom a Mníchovom.

Tím 21st Europe, vedený Kaavem Pourom – spoluzakladateľom, generálnym riaditeľom a kreatívnym riaditeľom SPACE10 – navrhuje vysokorýchlostnú železničnú sieť ako metro systém pre celú Európu. Starline zastavuje v rôznych mestách a zabezpečuje, že každá krajina má aspoň jednu zastávku. Projekt dokonca presahuje hranice Európy a zahŕňa spojenia do Anglicka, Turecka a Ukrajiny. Okrem cestujúcich bude vlak prepravovať aj časovo citlivé zásielky, ako sú medicínske potreby, čerstvé potraviny či výrobné komponenty.

Starline je navrhnutý s dôrazom na čistotu dizajnu – nie je priemyselný ani futuristický, ale jednoduchý a funkčný. Jeho hlavnou farbou je hlboká modrá, ktorá vytvára výraznú identitu a odkazuje na európsku vlajku. Na rozdiel od bežných kovových vlakov tak Starline vizuálne vyniká. Interiér vlaku je prispôsobený rôznym potrebám cestujúcich, pričom neobsahuje tradičné triedy. Nájdeme v ňom tiché zóny na sústredenú prácu, otvorené priestory na diskusie a prácu, ako aj rodinné sekcie pre cestujúcich s deťmi. Súčasťou sú aj kaviarenské zóny určené na občerstvenie.

Okrem osobnej dopravy je Starline navrhnutý aj na prepravu tovaru. Vyhradené priestory pre náklad umožnia efektívny presun urgentných zásielok, čím sa zníži závislosť od krátkych leteckých prepráv a preťažených cestných sietí. Plánovaná železničná sieť ráta s výstavbou nových staníc mimo hlavných miest namiesto modernizácie existujúcich. Každá stanica má byť národnou dominantou, navrhnutou architektmi a dizajnérmi z danej krajiny. Okrem dopravnej funkcie budú slúžiť aj ako kultúrne centrá, zahŕňajúce verejné priestory, inštitúcie a podujatia. Na rozdiel od tradičných železničných staníc by mohli obsahovať koncertné sály, múzeá a priestory na výstavy, predstavenia či športové podujatia.

Text a Foto: 21st-europe.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Atowak Manta X

Mechanické hodinky sa často inšpirujú prírodou a Atowak vo svojej novinke Manta-X túto tému spracoval mimoriadne originálnym spôsobom.

Elysio Hornspeaker

Elysio Hornspeaker je mladá, zanietená spoločnosť poháňaná túžbou po dokonalosti vo svete reprodukcie zvuku.

Café racer Slavia B

Dizajnéri zo Škoda Auto sa nechali inšpirovať legendárnymi modelmi a odhalili motocykel Slavia B v ére dizajnového jazyka Modern

Audio-Technica Hotaru

Hotaru od japonskej značky Audio-Technica nie je len obyčajný gramofón – ide o špičkovú audio technológiu s pôsobivou svetelnou

Mercedes-Benz Vision V

Štúdia Vision V predstavuje víziu značky Mercedes‑Benz Vans, v ktorej sa spája maximálna exkluzivita, veľkorysý priestor a jedinečný digitálny zážitok.