Technika

Volvo Haven Concept

Väčšina výrobcov automobilov a nezávislých automobilových dizajnérov si predstavuje budúcnosť, v ktorej sa autonómne vozidlá (AV) budú môcť zmeniť na skutočné salóny na kolesách. Ako také by slúžili ako kancelárie mimo kancelárie, nové priestory na spoločenské stretnutia alebo zábavné centrá, ktoré by nám umožnili stráviť voľný čas produktívnejším, spoločensky angažovanejším alebo zábavnejším spôsobom.

Ani jeden z nich si nepredstavuje AV tak, ako si to predstavuje dizajnér Oscar Johansson so svojím projektom Volvo Haven. Nápad prišiel Johanssonovi počas štúdia magisterského kurzu dopravného dizajnu na univerzite v Pforzheime. S pomocou spoločnosti Volvo Design ju pretavil do svojho diplomového projektu: štúdie o tom, ako môže auto budúcnosti pomôcť človeku nájsť seba samého. Johansson teraz spolupracuje so spoločnosťami Volvo a Polestar.

Haven sa uberá opačným smerom ako všetky ostatné nápady na túto tému. Zatiaľ čo tie sa snažia, aby bol človek v aute neustále online, buď pracoval, alebo sa zabával, tento automobil ho úplne vyradí z prevádzky. Predstavte si ho ako bublinu, prázdno v digitálnom priestore, ktoré dokáže vyliečiť digitálnu únavu tým, že pomáha cestujúcemu nájsť skutočný pokoj.

Nápad je to neuveriteľne odvážny, najmä vzhľadom na dnešné trendy. V AV Haven nie je ani jedna obrazovka, hoci je rozhodne veľmi futuristicky navrhnutá. Toto vozidlo je celé vyrobené z priehľadných, takmer priehľadných povrchov, ktoré zvyšujú dojem vzdušnosti, a jeho vrcholom je kryt pripomínajúci tunel, ktorý prechádza priamo stredom, z jedného konca vozidla na druhý. Vo vnútri tohto krytu, ktorý je dostatočne veľký na to, aby sa doň zmestilo čokoľvek, čo vnesie do života majiteľa zen, ale nie je dostatočne veľký na to, aby predstavoval skutočnú priečku medzi cestujúcimi, sú na renderoch zobrazené machy, rastliny a skaly.

Text a Foto: www.autoevolution.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Cupra DarkRebel

Koncept CUPRA DarkRebel získal ocenenie Red Dot: Najvyššie ocenenie v súťaži Best of the Best získal vďaka svojmu

Auto Union Type 52

Audi postavilo Auto Union Typ 52 a v polovici júla 2024 ho prvýkrát predstavilo na Festivale rýchlosti v Goodwoode v Anglicku.

Audi A5 Avant 2025

Audi otvára ďalšiu kapitolu svojej úspešnej histórie v segmente strednej triedy novým modelovým radom A5.

Mr Jones Watches

Mr Jones Watches je malá, umelecká, londýnska mini značka, ktorá vyrába svoj vlastný rad hodiniek už viac