Umenie

Agnieszka Pilat

Uznávajúc hodnotu učňovskej praxe pre nádejných umelcov, maliarka Agnieszka Pilat nedávno ponúkla učňovskú prax DigitoviSpotovi. Na rozdiel od Leonarda sú Digit a Spot roboti. Sú produktmi spoločnosti Boston Dynamics a sú široko obdivovaní pre svoju mechanickú zručnosť. Ale až Pilatová, ktorá sa vyučila v európskej tradícii figurálneho maliarstva, ocenila ich skrytý tvorivý potenciál.

Galéria Modernism s potešením predstavuje výsledky tohto bezprecedentného ročného učenia: tucet veľkorozmerných olejomalieb, ktoré ponúkajú vizuálne potešenie a zároveň rozširujú konceptuálne základy Marcela Duchampa a Jeana Tinguelyho spochybňovaním konvenčných predstáv o tvorivosti, autorstve a dokonca aj o ľudskej povahe. „Práca v úzkom kontakte s robotom vyvoláva dojem stretnutia s inou mysľou,“ hovorí Pilat. „Zdá sa, že robot má agentúru.“

Každý z dvoch robotov vykazuje výraznú umeleckú osobnosť. Digit s humanoidnou podobou a pohybmi, ktoré musia byť vopred naprogramované, manipuluje so štetcami s energickou uhlovosťou pripomínajúcou Jeana-Michela Basquiata, ako možno vidieť na videu vystavenom na výstave Modernism. Spot, tvarovaný ako pes, drží v ústach paličky s farbou a vykonáva kontrolované pohyby pod Pilátovým priamym vedením. Ako možno vidieť na stenách galérie, obrazy majú kaligrafické vlastnosti evokujúce Cy Twomblyho. Spot sa špecializuje aj na vytváranie rôznofarebných kruhov rozprsknutej farby sledovaných nohami, z ktorých niekoľko je vystavených na výstave Modernism. Kruhy sú geometricky dokonalé, ale spontánne vo svojich farebných vzoroch, akýsi hybrid tvrdej abstrakcie a abstraktného expresionizmu.

Text a Foto: www.pilatart.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Martín Berasategui

Martín Berasategui je španielsky šéfkuchár s najväčším počtom michelinských hviezdičiek v Španielsku, celkovo dvanástimi.

Fabian Oefner

V diele Fabiana Oefnera sa ponárame do hlbokého skúmania zložitých prepojení medzi časom, priestorom a realitou.

Lisa Metzger-Pegau

Nemecká architektka a výtvarná umelkyňa Lisa Metzger-Pegau zachytila podstatu svetla a rýchlosti vo svojej pôsobivej abstraktnej sérii „Noc, svetlo

Pierre Gagnaire

Reštaurácia Pierre Gagnaire sa nachádza hneď vedľa bulváru Champs-Élysées a pozýva hostí do vesmíru, ktorý navrhol Marcelo Joulia.

Antonio Santín

Marc Straus predstavuje Antonia Santína: Santin, sériu nových hyperealistických malieb španielskeho umelca na jeho samostatnej výstave.