Umenie

Fotomikrografia 2022

Spoločnosť Nikon Small World nedávno oznámila 20 víťazov svojej súťaže Fotomikrografia 2022, v ktorej sa každoročne objavuje nová séria oslnivých snímok, z ktorých každá vyzdvihuje umeleckosť mikroskopickej ríše. Približne 1 300 prác prihlásených zo 72 krajín, v ročníku 2022 zároveň pripomína 47. výročie súťaže.

Súťaž Nikon Small World sa prvýkrát začala v roku 1975 ako prostriedok na ocenenie a pochvalu úsilia tých, ktorí sa venujú fotografovaniu prostredníctvom svetelného mikroskopu. Odvtedy sa súťaž Small World stala poprednou prehliadkou pre fotomikrografov z najrôznejších vedeckých disciplín.

Fotomikrofotografia je technický dokument, ktorý môže mať veľký význam pre vedu alebo priemysel. Dobrá fotomikrofotografia je však aj obraz, ktorého štruktúra, farba, kompozícia a obsah sú objektom krásy, otvoreným pre niekoľko úrovní pochopenia a ocenenia.

Súťaž Nikon Small World je otvorená pre každého, kto sa zaujíma o fotografovanie prostredníctvom mikroskopu. Medzi víťazmi boli profesionáli aj amatérski fotografovia.

Text a Foto: www.nikonsmallworld.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Craig Frazier

Craig Frazier je ilustrátor, ktorý od roku 1978 pôsobí ako grafický dizajnér. V roku 1996 sa preorientoval z grafického

Davide Penso

Davide Panso sa narodil v roku 1965 v Benátkach, vyrastal a pracoval vo svojom ateliéri na Murane kde tvorí aj

Jorge Artola

Jorge Artola je talentovaný umelecký režisér a motion dizajnér z Panamy, ktorý v súčasnosti pôsobí v Madride v Španielsku.

Daniel Stoupin

Daniel Stoupin, fotograf a kameraman z austrálskeho Queenslandu, je odborníkom na zachytávanie supermakrosnímok so zameraním na mikroskopické organizmy.

Mária Švarbová

Mária Švarbová pôvodne študovala reštaurátorstvo a archeológiu, ale nakoniec našla svoje umelecké poslanie vo fotografii.

Barbora Idesová

Barbora Idesová je ilustrátorka na voľnej nohe, v súčasnosti pôsobí v Prahe v Českej republike.