Umenie

Ian Falconer

Ian Woodward Falconer sa narodil 25. augusta 1959 v Ridgefielde v štáte Connecticut Alexandre a Bruceovi Falconerovcom. Jeho otec bol architekt a matka spoluvlastnila obchod s gurmánskymi potravinami, vyučovala umenie a viedla školu plachtenia.

Ian Falconer si vybudoval úspešnú kariéru ako dizajnér operných kulís s Davidom Hockneym a kreslil obálky pre časopis The New Yorker. Z postavičky, ktorú pôvodne vytvoril ako vianočný darček pre neter, vytvoril detskú knihu „Olivia“ o roztopašnom prasiatku, ktorá sa stala vydavateľskou senzáciou.

Ian sa v roku 2000 dostal na výslnie detských kníh s knihou „Olivia“, ktorá získala ocenenie Caldecott Honor Book a 107 týždňov sa držala na zozname najpredávanejších detských obrázkových kníh denníka The New York Times. Svoju mladú hrdinku predstavil nenápadnými kresbami v sivej, čiernej a červenej farbe. „Toto je Olivia,“ stálo na prvej strane pod kresbou prasiatka, ktoré spievalo z knihy s názvom „40 veľmi hlasných piesní“.

Ian Falconer zomrel 7. marca 2023 vo veku 63 rokov

Text a Foto: www.nytimes.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Maria Brzozowska

Maria Brzozowska, narodená v roku 1992 v Poľsku, strávila väčšinu svojho detstva v Turecku, kde v súčasnosti žije.

Asteroid City

Ponorte sa do neuveriteľného tvorivého sveta Wesa Andersona prostredníctvom režisérovho nového filmu Asteroid City.

Nathan Walsh

Nathan Walsh je súčasný realistický maliar, ktorý zachytáva krásu mestského prostredia s neuveriteľným zmyslom pre detail.

Jonathan Burton

Jonathan Burton je viackrát ocenený ilustrátor s portfóliom a zoznamom klientov najvyššieho rangu.

Alfredo Sosabravo

Previesť do skla jednu zo Sosabravových kresieb nie je jednoduchá úloha, technicky je veľmi ťažké zachovať všetky detaily.