Umenie

Ian Falconer

Ian Woodward Falconer sa narodil 25. augusta 1959 v Ridgefielde v štáte Connecticut Alexandre a Bruceovi Falconerovcom. Jeho otec bol architekt a matka spoluvlastnila obchod s gurmánskymi potravinami, vyučovala umenie a viedla školu plachtenia.

Ian Falconer si vybudoval úspešnú kariéru ako dizajnér operných kulís s Davidom Hockneym a kreslil obálky pre časopis The New Yorker. Z postavičky, ktorú pôvodne vytvoril ako vianočný darček pre neter, vytvoril detskú knihu „Olivia“ o roztopašnom prasiatku, ktorá sa stala vydavateľskou senzáciou.

Ian sa v roku 2000 dostal na výslnie detských kníh s knihou „Olivia“, ktorá získala ocenenie Caldecott Honor Book a 107 týždňov sa držala na zozname najpredávanejších detských obrázkových kníh denníka The New York Times. Svoju mladú hrdinku predstavil nenápadnými kresbami v sivej, čiernej a červenej farbe. „Toto je Olivia,“ stálo na prvej strane pod kresbou prasiatka, ktoré spievalo z knihy s názvom „40 veľmi hlasných piesní“.

Ian Falconer zomrel 7. marca 2023 vo veku 63 rokov

Text a Foto: www.nytimes.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Martín Berasategui

Martín Berasategui je španielsky šéfkuchár s najväčším počtom michelinských hviezdičiek v Španielsku, celkovo dvanástimi.

Fabian Oefner

V diele Fabiana Oefnera sa ponárame do hlbokého skúmania zložitých prepojení medzi časom, priestorom a realitou.

Lisa Metzger-Pegau

Nemecká architektka a výtvarná umelkyňa Lisa Metzger-Pegau zachytila podstatu svetla a rýchlosti vo svojej pôsobivej abstraktnej sérii „Noc, svetlo

Pierre Gagnaire

Reštaurácia Pierre Gagnaire sa nachádza hneď vedľa bulváru Champs-Élysées a pozýva hostí do vesmíru, ktorý navrhol Marcelo Joulia.

Antonio Santín

Marc Straus predstavuje Antonia Santína: Santin, sériu nových hyperealistických malieb španielskeho umelca na jeho samostatnej výstave.