Umenie

Jan Kaláb

Keď sa Jan Kaláb v roku 1978 narodil v Československu, graffiti sa vo východnom svete ešte nevyskytovali. V deväťdesiatych rokoch, keď sa krajina otvárala západným vplyvom, sa stal jedným z priekopníkov miestnej scény a založil kultovú crew DSK. Bezsenné noci okolo vlakových staníc, svetelné rúry na policajných staniciach a predovšetkým tvrdá práca na svojom štýle. V Európe sa preslávil ako Cakes.

Ďalší krok do siene slávy: New York, kde sa v roku 2000 popri Keyovi a Romeovi preslávil maľovaním celých áut. Približne v tom istom čase našiel nový spôsob, ako posunúť vlastné hranice a vyzvať sám seba: 3-D graffiti. Pod názvom Point vytesával obrovské abstraktné písmená, ktoré sa rozhodol umiestniť do ulíc a na steny. Čím vyššie, tým lepšie. Išlo o inú formu graffiti, za denného svetla a bez spreja, ale pravdivú v duchu súťaže a inovácie mestskej scény. Tieto sochy ho priviedli k abstrakcii, ceste, ktorú od roku 2007 skúmal prostredníctvom plátna, pričom používal akrylovú maľbu a štetce. Medzitým tento Kupkov obdivovateľ absolvoval pražskú Akadémiu výtvarných umení – stal sa tak prvým českým autorom, ktorý tak urobil.

Jan Kaláb mal svoju prvú samostatnú výstavu v roku 2008 v Prahe. Ďalšie sólové sa uskutočnili v Rumunsku, Argentíne, Nemecku alebo v Spojených štátoch. Postupom času sa jeho formy stávali čoraz geometrickejšími. Farebné štvorce a kruhy používal ako obsesívny slovník pre nekonečné variácie okolo hĺbky, času a pohybu. Hra s kruhmi vniesla do jeho tvorby organickú nedokonalosť a švih. Dynamika je kľúčová aj v jeho posledných experimentoch, keď niektoré svoje obrazy fotografoval v uliciach New Yorku alebo iných miest. Projekt sa stal spoločenským, keď si uvedomil, že potrebuje pomoc cudzích ľudí pri prenášaní plátna. Nie je to žiadne prekvapenie, keďže kolektívna energia je v jeho tvorivom procese kľúčová.

Umelec do kolektívnych podujatí veľmi investuje. Je spolutvorcom veľmi dynamického kultúrneho priestoru v Prahe s názvom Trafačka. Od otvorenia v roku 2006 do jeho zatvorenia v roku 2015 sa v ňom uskutočnilo viac ako 160 výstav. Sám alebo kolektívne sa riadi rovnakým mottom: stále vyššie, stále vymýšľať nové formy – pocta duši graffiti.

Text a Foto: www.jankalab.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

José Avillez

José Avillez sa zameriava na propagáciu portugalskej gastronómie a prispieva k tomu, aby sa…

Pavel Čech

Dielo Pavla Čecha máte možnosť vidieť na výstave v pražskom Topičovom salóne v Kalina Gallery.

Massimo Bottura

Massimo Bottura sa zaslúžil o oživenie národnej kuchyne. Jeho úsilie v reštaurácii Osteria Francescana…

Rohini Devasher

Rohini Devasher je prvou indickou umelkyňou, ktorú Deutsche Bank ocenila ako „Umelkyňu roka“…