Umenie

Katarína Vavrová

S menom Kataríny Vavrovej sa stretávame na slovenskej výtvarnej scéne od začiatku 90. rokov 20. storočia. Hoci absolvovala štúdium knižnej ilustrácie u profesorov Albína Brunovského a Karola Ondreičku na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (1990), jej výtvarný prejav sa postupne rozvíjal v záujme o kresbu, grafiku a maliarske techniky. Už kolekcia kresieb „Dni a noci“ z rokov 1989 – 1991 jasne naznačuje, že ide o prirodzený a prekvapujúco vyhranený talent, pre ktorý sa orientácia na figurálnu tvorbu bude určujúci. Základnými atribútmi jej výtvarného prejavu sú predstavivosť, zmysel pre detail, precízna kresba a citlivé farebné videnie. Autorka je bravúrna kresliarka, ktorá niekoľkými suverénnymi líniami, raz dynamickými, inokedy disciplinovanými, dokáže vystihnúť charakter, podstatu a dušu motívu.

“Jej diela sú plné svetla, harmónie a čara. Jej pohľad na človeka a svet je vždy iný. Raz súčasný, inokedy dávno minulý, raz reálny, inokedy imaginárny. Mnohé je nedopovedané, iba naznačené, naplnené skrytými významami a záleží len na prahu vnímateľovej citlivosti, aby priliehavé metafory a posolstvá správne pochopil a dešifroval. Neobyčajnou obrazotvornosťou, citovosťou a inotajmi nasýtená figurálna tvorba Kataríny Vavrovej reprezentuje vrchol imaginatívno-poetickej línie súčasného slovenského vizuálneho umenia a v jeho bohato rozvrstvenej štruktúre má svoje nezastupiteľné miesto.”

PhDr. Danica Lovišková

Text a Foto: www.katarinavavrova.sk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Nathan Walsh

Nathan Walsh je súčasný realistický maliar, ktorý zachytáva krásu mestského prostredia s neuveriteľným zmyslom pre detail.

Jonathan Burton

Jonathan Burton je viackrát ocenený ilustrátor s portfóliom a zoznamom klientov najvyššieho rangu.

Alfredo Sosabravo

Previesť do skla jednu zo Sosabravových kresieb nie je jednoduchá úloha, technicky je veľmi ťažké zachovať všetky detaily.

Jan Kaláb

Keď sa Jan Kaláb v roku 1978 narodil v Československu, graffiti sa vo východnom svete ešte nevyskytovali.

Quentin Monge

Quentin Monge vyrastal na pláži v južnom Francúzsku, kde začal kresliť jednoduché siluety do piesku.