Umenie

Katarína Vavrová

S menom Kataríny Vavrovej sa stretávame na slovenskej výtvarnej scéne od začiatku 90. rokov 20. storočia. Hoci absolvovala štúdium knižnej ilustrácie u profesorov Albína Brunovského a Karola Ondreičku na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení (1990), jej výtvarný prejav sa postupne rozvíjal v záujme o kresbu, grafiku a maliarske techniky. Už kolekcia kresieb „Dni a noci“ z rokov 1989 – 1991 jasne naznačuje, že ide o prirodzený a prekvapujúco vyhranený talent, pre ktorý sa orientácia na figurálnu tvorbu bude určujúci. Základnými atribútmi jej výtvarného prejavu sú predstavivosť, zmysel pre detail, precízna kresba a citlivé farebné videnie. Autorka je bravúrna kresliarka, ktorá niekoľkými suverénnymi líniami, raz dynamickými, inokedy disciplinovanými, dokáže vystihnúť charakter, podstatu a dušu motívu.

“Jej diela sú plné svetla, harmónie a čara. Jej pohľad na človeka a svet je vždy iný. Raz súčasný, inokedy dávno minulý, raz reálny, inokedy imaginárny. Mnohé je nedopovedané, iba naznačené, naplnené skrytými významami a záleží len na prahu vnímateľovej citlivosti, aby priliehavé metafory a posolstvá správne pochopil a dešifroval. Neobyčajnou obrazotvornosťou, citovosťou a inotajmi nasýtená figurálna tvorba Kataríny Vavrovej reprezentuje vrchol imaginatívno-poetickej línie súčasného slovenského vizuálneho umenia a v jeho bohato rozvrstvenej štruktúre má svoje nezastupiteľné miesto.”

PhDr. Danica Lovišková

Text a Foto: www.katarinavavrova.sk

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Martín Berasategui

Martín Berasategui je španielsky šéfkuchár s najväčším počtom michelinských hviezdičiek v Španielsku, celkovo dvanástimi.

Fabian Oefner

V diele Fabiana Oefnera sa ponárame do hlbokého skúmania zložitých prepojení medzi časom, priestorom a realitou.

Lisa Metzger-Pegau

Nemecká architektka a výtvarná umelkyňa Lisa Metzger-Pegau zachytila podstatu svetla a rýchlosti vo svojej pôsobivej abstraktnej sérii „Noc, svetlo

Pierre Gagnaire

Reštaurácia Pierre Gagnaire sa nachádza hneď vedľa bulváru Champs-Élysées a pozýva hostí do vesmíru, ktorý navrhol Marcelo Joulia.

Antonio Santín

Marc Straus predstavuje Antonia Santína: Santin, sériu nových hyperealistických malieb španielskeho umelca na jeho samostatnej výstave.