suzanne_jongmans
Umenie

Suzanne Jongmans

Velasquezova Las Meninas, Arnolfiniho tehotná manželka na Van Eyckovom portréte a zahalená dáma Rogiera van der Weydena: Suzanne Jongmans ich oživuje na svojich fotografických portrétoch. Táto poklona starým majstrom 15., 16. a 17. storočia – určite aj Rembrandtovi a Vermeerovi – je len jedným z aspektov jej práce. Ide v nej o pokoj, nadčasovosť, krásu. Vlastnosti, ktoré objavuje aj v materiáloch na jedno použitie, ako je baliaca pena a plechovka, z ktorých starostlivo navrhuje nádherné kostýmy pre svoje modely – jemná kritika našej konzumnej spoločnosti. A tak sa v jej tvorbe hromadí vrstva za vrstvou, kontrast za kontrastom. Medzi klasikou a modernou, svetlom a tmou, životnou skúsenosťou a detskou nevinnosťou.

„Vytvára napätie a stretnutie medzi klasickým a moderným, stálym a prchavým. Jej obrazy vyžarujú imanenciu, cez všedné útržky zahliadneme božské.“
Karen Van Godtsenhoven, zástupkyňa kurátora Inštitútu kostýmov v Metropolitnom múzeu umenia (New York)

Suzanne Jongmans (Breda, Holandsko, 1978) je interdisciplinárna umelkyňa. Je krajčírkou, sochárkou, kostýmovou výtvarníčkou a fotografkou. Svoju prvú samostatnú výstavu mala v Európskom hospodárskom a sociálnom výbore a vystavovala aj v múzeu Welt vo Viedni. Medzi jej práce na objednávku patrí kampaň pre Valentino/Moncler a bola predstavená v medzinárodnej tlači (The Washington Post, na CNN a Die Deutsche Welle).

„Holandská umelkyňa Suzanne Jongmansová vytvára fotografie, ktoré sú ozvenou starých majstrov, ale s moderným nádychom
The Observer

TEXT a FOTO: www.suzannejongmans.nl

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Maria Brzozowska

Nathan Walsh je súčasný realistický maliar, ktorý zachytáva krásu mestského prostredia s neuveriteľným zmyslom pre detail.

Asteroid City

Ponorte sa do neuveriteľného tvorivého sveta Wesa Andersona prostredníctvom režisérovho nového filmu Asteroid City.

Nathan Walsh

Nathan Walsh je súčasný realistický maliar, ktorý zachytáva krásu mestského prostredia s neuveriteľným zmyslom pre detail.

Jonathan Burton

Jonathan Burton je viackrát ocenený ilustrátor s portfóliom a zoznamom klientov najvyššieho rangu.

Alfredo Sosabravo

Previesť do skla jednu zo Sosabravových kresieb nie je jednoduchá úloha, technicky je veľmi ťažké zachovať všetky detaily.