Umenie

Willem de Kooning

Willem de Kooning sa narodil 24. apríla 1904 v robotníckej rodine v holandskom Rotterdame. Charizmatický de Kooning, ktorého hnala bystrá myseľ, silná pracovná etika a vytrvalé pochybnosti o sebe samom – spolu s odhodlaním dosiahnuť úspech – sa stal jedným z najvplyvnejších umelcov Ameriky a dvadsiateho storočia.

De Kooningovi bolo počas jeho života udelených mnoho vyznamenaní vrátane Prezidentskej medaily slobody v roku 1964. Jeho diela boli zaradené do tisícov výstav a sú súčasťou stálych zbierok mnohých najlepších umeleckých inštitúcií v zahraničí, vrátane Stedelijk Museum v Amsterdame, Tate Modern v Londýne a National Gallery of Australia v Canberre, a v Amerike, napríklad The Museum of Modern Art v New Yorku, The Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Art Institute of Chicago, Smithsonian Institution’s Hirshhorn Museum & Sculpture Garden vo Washingtone a National Gallery of Art vo Washingtone.

Niektoré de Kooningove obrazy boli v 21. storočí predané za rekordné ceny. V novembri 2006 predal americký obchodný magnát David Geffen jeho olejomaľbu Žena III manažérovi hedžového fondu Stevenovi A. Cohenovi za 137,5 milióna dolárov, čo bolo len o málo menej ako vtedajší rekord 140 miliónov dolárov, ktorý sa týkal tých istých ľudí v tom istom mesiaci za obraz Jacksona Pollocka č. 5 z roku 1948. Mesiac predtým už Cohen zaplatil Geffenovi 63,5 milióna dolárov za Policajné noviny od de Kooninga. V septembri 2015 Geffen predal de Kooningovu olejomaľbu Interchange miliardárovi z hedžového fondu Kenovi Griffinovi za približne 300 miliónov dolárov, čo bola v tom čase najvyššia cena zaplatená za obraz. Tento rekord držal až do 15. novembra 2017, keď sa v newyorskej aukčnej sieni Christie’s predal da Vinciho Salvator Mundi za 450 miliónov dolárov. V novembri 2016 sa obraz Bez názvu XXV predal za 66,3 milióna dolárov v Christie’s v New Yorku. Išlo o rekordnú cenu za de Kooningovo dielo predané na verejnej aukcii.

Text a Foto: www.dekooning.org

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Nathan Walsh

Nathan Walsh je súčasný realistický maliar, ktorý zachytáva krásu mestského prostredia s neuveriteľným zmyslom pre detail.

Jonathan Burton

Jonathan Burton je viackrát ocenený ilustrátor s portfóliom a zoznamom klientov najvyššieho rangu.

Alfredo Sosabravo

Previesť do skla jednu zo Sosabravových kresieb nie je jednoduchá úloha, technicky je veľmi ťažké zachovať všetky detaily.

Jan Kaláb

Keď sa Jan Kaláb v roku 1978 narodil v Československu, graffiti sa vo východnom svete ešte nevyskytovali.

Quentin Monge

Quentin Monge vyrastal na pláži v južnom Francúzsku, kde začal kresliť jednoduché siluety do piesku.