Audio Video Kino
23. 9. – 25. 9. Výstava Audio Video Kino 2022 – špičková audiovizuálna show v Bratislave.
Výstava České sklo: Veľkí majstri (14. máj – 26. november 2023), ktorú kurátorsky pripravili Caterina Tognon a Sylva Petrová v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Prahe, je venovaná českému sklu po druhej svetovej vojne a predstavuje diela šiestich významných umelcov súčasnej sklenenej plastiky: Václava Ciglera, Vladimíra Kopeckého, Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtovej, Reného Roubíčka, Miluše Roubíčkovej.
Česká republika je od 12. storočia domovom sklárskych inovátorov, ktorí pomáhali formovať a rozširovať vplyv európskeho skla. Sklári z tohto regiónu boli neustále nútení vymýšľať nové formy výroby skla pod konkurenčným tlakom iných európskych sklárskych centier, predovšetkým v Nemecku a tiež v Taliansku, ktorých vynikajúce výsledky dominovali na svetovom trhu s dekoratívnym sklom.
Toto významné historické prepojenie európskych sklárskych centier sa náhle skončilo v roku 1948, keď vtedajšie Československo ovládol komunistický režim. Až do roku 1989 boli hranice krajiny prakticky uzavreté, čo znemožňovalo voľný obchod, cestovanie a komunikáciu so západnou sférou, čo výrazne ovplyvnilo miestny sklársky priemysel. Aj napriek tomu sa komunistický režim prezentoval v zahraničí výsledkami českého sklárskeho úsilia na veľkých medzinárodných výstavách a svetových expozíciách.
České sklo: Veľkí majstri predstavujú diela popredných osobností českej sklárskej scény, ktoré prežili búrlivé spoločenské otrasy, pretože sa narodili v českých krajinách v 20. a 30. rokoch 20. storočia. Títo umelci prežili historicky najväčší vojenský konflikt v Európe, po ktorom nasledoval krátky oddych slobody a demokracie, aby sa v roku 1948 ponorili do totalitnej nadvlády, ktorej sa napokon mohli zbaviť a po roku 1989 sa vrátiť k štandardom európskej demokracie. Je pozoruhodné, že napriek všetkým negatívnym vplyvom spôsobeným absenciou slobody a prosperity dokázali tieto výzvy prekonať a rozvíjať svoje umenie v širšom kontexte rozvoja niektorých umeleckých disciplín v niekdajšom Československu. Boli to umelci, ktorí iniciovali a pestovali relatívne „nový“ spôsob výroby skla, „umelecké sklo“, ktoré nebolo určené na masovú výrobu. Diela, ktoré vytvorili, boli jedinečné, podobne ako v prípade tradičných umeleckých disciplín, ako je sochárstvo alebo maľba, pričom čerpali zo špecifických vlastností skla.
Výstavu uzatvárajú fotografie Josefa Sudka (Kolín 1896 – 1976 Praha) zo série „Sklenené labyrinty“, ktoré vznikli v rámci výstavy „Súčasné české sklo“, ktorá sa konala v Prahe v roku 1970 v čase 5. kongresu AIHV – Association Internationale pour l’Histoire du Verre.
Text a Foto: lestanzedelvetro.org
Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.
23. 9. – 25. 9. Výstava Audio Video Kino 2022 – špičková audiovizuálna show v Bratislave.
Pri príležitosti Wurmových 70. narodenín predstavuje ALBERTINA MODERN predstavuje jeho rozmanitú tvorbu vo všetkých umeleckých médiách.
Londýnsky festival dizajnu oslavuje Londýn ako hlavné mesto svetového dizajnu. Jeho 22. ročník sa uskutoční 14. až 22. septembra 2024.
V Múzeu dizajnu ADI v Miláne sa pri príležitosti 150. výročia narodenia Guglielma Marconiho koná výstava Radio Design.
Homo Faber 2024: The Journey of Life je tretí ročník Bienále Homo Faber, oslavy súčasného remeselného umenia
Výstava Formula 1 Exhibition mala premiéru v ExCeL Londýn a umožnila návštevníkom preskúmať históriu motoristického športu a svet Formuly 1.