Výstavy

Chris Schanck: Off-World

Múzeum umenia a dizajnu (MAD) predstavilo výstavu „Chris Schanck: Off-World“, ktorá prezentovala pozoruhodné, nadpozemské formy nábytku tohto detroitského umelca. Súčasťou bolo aj niekoľko nedávno dokončených diel, ktoré skúmajú umelcovo nové smerovanie k figurálnosti a osobnosti. Schanckova prvá samostatná múzejná výstava v New Yorku, ktorá bola k videniu od 12. februára 2022 do 8. januára 2023, predstavila podrobný pohľad na umelcovu snahu o stieranie hraníc umenia a dizajnu. Schanckove dômyselne vyrezávané, farebne odtienené a lesklé objekty, v ktorých sa obratne spájajú inovatívne experimenty s materiálom s expresívnou, ale zároveň prísnou rafinovanosťou formy, sú súčasnými talizmanmi príbehov z minulosti, súčasnosti a budúcnosti.

Za posledné desaťročie sa Schanck stal vedúcou osobnosťou vo svete dizajnu. Schanck založil v roku 2011 svoje nezávislé detroitské štúdio, pričom uprednostňuje prácu mimo konvenčných pobrežných trhov nábytkárskeho priemyslu. Jeho štúdio vyrába prácny nábytok a vybavenie na mieru – od stoličiek a stolov až po vitríny a lampy.

Každý kus je starostlivo ručne vyrobený tímom umelcov, dizajnérov a bangladéšskych remeselníkov z jeho susedstva, ktorí sa kľúčovo podieľajú na kolektívnej praxi štúdia. Spolu so svojím tímom Schanck naďalej zdokonaľuje svoj uznávaný výrobný postup s názvom Alufoil. Remeselníci štúdia vypaľujú tenké kúsky hliníkovej fólie na konštrukčné armatúry nábytku, ktoré sú zostavené z kúskov ocele a ručne vyrezávanej penovej izolácie. Kusy zaliate záverečnou vrstvou čírej živice, ako hmyz v kúskoch jantáru, vykazujú povrchovú hĺbku a hladkosť, ktorá popiera inkrustované formy a zvrásnené povrchy fólie vo vnútri. Ďalšie diela, ktoré presahujú tento charakteristický postup, sú odliate z hliníka a bronzu, zatiaľ čo v iných dielach sa používajú pigmentované živice a farbivá na nájdených predmetoch a drevotrieskových doskách.

Text a Foto: madmuseum.org

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

České sklo: Veľkí majstri

Výstava České sklo: Veľkí majstri, ktorú kurátorsky pripravili Caterina Tognon a Sylva Petrová v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Prahe.

Vlasy a účesy

Od 5. apríla do 17. septembra 2023 predstavuje Musée des Arts Décoratifs výstavu venovanú vlasom a ochlpeniu v západnom svete.

Moderný Guru

Moderný Guru a cesta k umelému šťastiu je imerzívna umelecká inštalácia nových médií využívajúca priesečník umenia a technológie.

BMW A Creative’s Journey

Milánsky Salone del Mobile je pre dizajnérov BMW dôležitým zdrojom inšpirácie a je tiež nevyhnutný pre nadväzovanie kontaktov a zdieľanie nápadov.

WOW Wine Experience

Spoločnosť WOW ponúka Wine Experience zameraný na všetky portugalské vína a je určený pre amatérskych priaznivcov aj skúsených enológov