
E-mail je mŕtvy
Výstava „E-mail je mŕtvy“ v Múzeu dizajnu v spolupráci so spoločnosťou Intuit Mailchimp’s Wink sa začína zárodkom e-mailov v 70. rokoch 20. storočia.
Výstava diel Jiřího Pelcla mapuje štyridsaťročnú kariéru popredného českého dizajnéra, ktorý prešiel viacerými tvorivými obdobiami, odrážajúcimi nielen vývoj úžitkového umenia v posledných desaťročiach, ale aj politické, spoločenské a ekonomické zmeny. Cieľom výstavy je otvoriť pohľad do zákulisia dizajnérskej profesie a priblížiť ju verejnosti.
Drevo, kov, plast, papier, sklo, porcelán a textil. To sú materiály, s ktorými Jiří Pelcl pracoval počas celej svojej kariéry a ktoré sa vždy snažil dokonale spoznať a rešpektovať ich prirodzené vlastnosti. Tento prístup ovplyvnil Pelclovu prácu aj samotnú výstavu. Dizajnérska práca bude v Umeleckopriemyselnom múzeu zdokumentovaná nielen prostredníctvom konkrétnych výrobkov, ale aj prostredníctvom pozadia ich vzniku. Na všeobecnej úrovni tak ponúkne platformu na diskusiu o význame a podstate dizajnérovej práce a jeho spolupráce s priemyslom. Vzdelávacie zameranie výstavy bude posilnené inštaláciou vzoriek materiálov a ukážkami dizajnu a výrobných postupov rôznych výrobkov. Jednotky venované jednotlivým materiálom budú realizované pod záštitou firiem, s ktorými Jiří Pelc spolupracoval na návrhu a vývoji nových produktov.
Kurátor výstavy Adam Štěch o umelcovi hovorí: „Zdá sa, že Jiří Pelcl vo svojej tvorbe nepozná hranice. Počas svojej kariéry vyskúšal v oblasti dizajnu takmer všetko. Najprv pracoval v prostredí socialistického priemyselného plánovania a potom sa stal rebelom, ktorý sa v skupine Atika búril proti nízkej kvalite priemyselnej výroby, čím sa stal priekopníkom postmoderných tendencií v našej krajine. Tie sa potom v jeho diele transformovali so zmenami v našej spoločnosti a so zavedením trhového hospodárstva a slobodného spoločenského poriadku. Od 90. rokov 20. storočia využíva svoj talent v mnohých oblastiach a tvorivých typológiách súčasne. Pracoval pre priemysel, galérie, navrhoval architektúru a interiéry a často sa venoval aj originálnej remeselnej tvorbe.“
Ako významná osobnosť českej kultúry sa Jiří Pelcl venoval vzdelávaniu v oblasti dizajnu, publikačnej a kurátorskej činnosti a v neposlednom rade aj pedagogickej činnosti počas svojho dvadsaťročného pôsobenia na Vysokej škole umeleckopriemyselnej v Prahe, kde v rokoch 2003 až 2005 zastával funkciu rektora. Jeho diela sú zastúpené vo významných európskych a medzinárodných múzeách dizajnu, ako napríklad v Múzeu moderného umenia v New Yorku.
26. 11. 2021 – 26. 2. 2023
Múzeum úžitkového umenia Moravskej galérie v Brne
www.moravska-galerie.cz
Výstava „E-mail je mŕtvy“ v Múzeu dizajnu v spolupráci so spoločnosťou Intuit Mailchimp’s Wink sa začína zárodkom e-mailov v 70. rokoch 20. storočia.
Hlavná výstava 25. ročníka Designbloku – Intergalaktická krása českého dizajnu je pohľadom do vnútorného vesmíru špičkových českých dizajnérov.
Cieľom dizajnérov OKDO bolo vytvoriť priestor, ktorý by sprostredkoval krásne scenérie varenia saké ľuďom, ktorí doteraz saké
V historickom prostredí viedenského Museum für Angewandte Kunst – Geymüllerschlössel bude hosťom módna návrhárka Flora Miranda.
Peter Cook, britský architekt a výtvarník, si od 60. rokov 20. storočia získal medzinárodné uznanie svojimi kresbami a maľbami futuristických miest.
Festival mestskej architektúry OPEN HOUSE WIEN v septembri poskytne návštevníkom možnosť bezplatne si prezrieť architektonicky zaujímavé budovy a miesta