Výstavy

Memphis Again

Memphis Milano, dizajnérska a architektonická skupina, ktorú založil Ettore Sottsas v roku 1981, výrazne ovplyvnila kultúru tým, že vytvorila návrhy, ktoré presahovali rámec marketingu, boli súčasťou nového jazyka. Ich projekty zdôrazňovali emocionálne a psychologické stránky predmetov a teraz budete môcť zažiť dve stovky kusov nábytku navrhnutých v rokoch 1981 a 1986 prostredníctvom výstavy Memphis Again, ktorú režíroval a kurátorsky pripravil dizajnér švajčiarskeho pôvodu Christoph Radl, zakladateľ kreatívnej agentúry so sídlom v Miláne s názvom Radl. Na vlastné oči si ich môžete pozrieť v milánskej galérii Curva počas Triennale Milano až do 12. júna 2022.

Výstava Memphis Again sa riadi chronologickým poradím a je vystavená na viac ako 100 metrov dlhom móle. Návštevníci sa pohybujú a zažívajú zážitok nočného klubu v rytme skladieb Setha Troxlera. Predstavujú sa tu objekty ako police na knihy, stoličky, konferenčné stolíky, pohovky, lustre, koberce a mnohé ďalšie. Medzitým si budete môcť prečítať citáty kritikov, architektov a dizajnérov, ktoré sa budú premietať na steny.

Nejde o poctu ani historizáciu, ale o bližší pohľad na pôvodnú snahu navrhnúť alternatívy dizajnu, ktorý sa zameriava najmä na riešenie priemyselných funkčných problémov. Presne tak, ako to v roku 1981 uviedla kritička dizajnu Barbara Radice: „Memphis nepopiera funkčnú utópiu, ale na funkčnosť sa pozerá so širšou víziou, viac ako antropológ než ako marketingový špecialista.“ Robí to aj tým, že vystavuje fotografie a iné grafické materiály, ktoré sa zameriavajú na Memphis Design alebo The Memphis Group, nech už ju nazývame akokoľvek, a kultúrne hnutie, ktoré vytvorili v Taliansku a rozšírili po celom svete.

TEXT a FOTO: metalmagazine.eu

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Sculpting the Senses

Výstava Sculpting the Senses – Iris van Herpen konaná v Musée des Arts décoratifs vzdáva hold jednej z najpokrokovejších

Deťom na mieru

Výstava Deťom na mieru predstavuje ukážky tvorby dvadsiatich významných dizajnérov pre deti v socialistickom Československu.

Latent Spaces

Výstava – pútavý prieskum zavedie divákov na cestu štyrmi odlišnými a podmanivými priestormi v rámci Illusionaries.

Think Nature

Monsieur Plant prostredníctvom svojich inštalácií zachytáva symboly súčasnej spoločnosti a vnáša do nich prírodný a etický nádych.

Paravány Prada

Výstava „Paraventi: Folding Screens from the 17th to 21st Centuries“ sa koná súčasne s dvoma doplňujúcimi výstavami organizovanými

SNG | Hvězdy

Výstava Hvězdy predstavuje tvorbu zakladateľov moderného umenia – Františka Kupku, Emila Fillu, Antonína Procházku, Jana Zrzavého, Františka