Výstavy

Mondrian Evolution

Fondation Beyeler uvádza výstavu „Mondrian Evolution“. Budete svedkami toho, ako sa Piet Mondrian (1872-1944), jeden z najslávnejších umelcov modernizmu, zmenil z krajinára na avantgardistu a priekopníka abstraktného umenia. V roku 2022 si pripomíname 150. výročie jeho narodenia. V zbierke Beyeler sa nachádza sedem významných diel tohto umelca. Pred touto výstavou ich preskúmali odborníci na konzerváciu, čo viedlo k úplne novým poznatkom

Piet Mondrian je jedným z najvýznamnejších maliarov klasického modernizmu. Jeho umenie vykazuje logický vývoj od figurácie k radikálnej abstrakcii. Začínal ako maliar krajiniek v holandskej tradícii 19. storočia a postupne sústredil svoje výtvarné výrazové prostriedky. Jeho vzorom bola vždy príroda, bez ohľadu na to, či maľoval veterný mlyn alebo konáre stromu, alebo vymýšľal kompozíciu, ktorá sa javila ako nereprezentatívna. Nakoniec objavil, čo je preňho podstatou obrazu: línia a plocha, čierna a biela a tri základné farby: červená, žltá a modrá.

Piet Mondrian (* 7. marec 1872, Amersfoort, Holandsko; † 1. február 1944, New York) je jednou z najvýznamnejších osobností moderného umenia a považuje sa za zakladateľa abstraktného maliarstva. Žil a tvoril v Holandsku, v Paríži a po vypuknutí druhej svetovej vojny v Londýne a USA.

5. JÚN – 9. OKTÓBER 2022
Baselstrasse 101, CH-4125 Riehen/Basel
Tel.: +41 61 645 97 00

Text a Foto: www.fondationbeyeler.ch

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

České sklo: Veľkí majstri

Výstava České sklo: Veľkí majstri, ktorú kurátorsky pripravili Caterina Tognon a Sylva Petrová v spolupráci s Umeleckopriemyselným múzeom v Prahe.

Vlasy a účesy

Od 5. apríla do 17. septembra 2023 predstavuje Musée des Arts Décoratifs výstavu venovanú vlasom a ochlpeniu v západnom svete.

Moderný Guru

Moderný Guru a cesta k umelému šťastiu je imerzívna umelecká inštalácia nových médií využívajúca priesečník umenia a technológie.

BMW A Creative’s Journey

Milánsky Salone del Mobile je pre dizajnérov BMW dôležitým zdrojom inšpirácie a je tiež nevyhnutný pre nadväzovanie kontaktov a zdieľanie nápadov.

WOW Wine Experience

Spoločnosť WOW ponúka Wine Experience zameraný na všetky portugalské vína a je určený pre amatérskych priaznivcov aj skúsených enológov