Architektúra

Depozitár umenia Seoripul

Depozitár umenia Seoripul, ktorý navrhla architektonická kancelária Herzog & de Meuron, bude slúžiť ako spoločný archívny priestor pre Múzeum umenia, Múzeum remesiel a Múzeum histórie v Soule. Okrem úlohy depozitára má ambíciu stať sa dynamickým občianskym priestorom pre obyvateľov Soulu a návštevníkov z celého sveta. Budova sa nachádza na nedotknutom mieste na východnej hranici parku Seoripul a bude stáť v susedstve umeleckého centra Seoripul Performance, čím spoločne posilní identitu Seocho-Dongu nad rámec jeho súčasnej úlohy súdnej a vzdelávacej štvrte na kultúrnej mape Soulu.

Budova, ktorú charakterizuje pyramídová sklenená konštrukcia na vrchole minerálnych blokov a obklopuje ju starostlivo vymedzená záhrada, sa stane výrazným orientačným bodom viditeľným z ulice Seocho, ktorý upúta pozornosť okoloidúcich. Záhrada funguje ako odľahlý vonkajší priestor pre návštevníkov archívu/muzea a zároveň ako vstupný bod pre chodcov do parku Seoripul. Projekt navrhuje nový peší chodník zo severovýchodného rohu záhrady, ktorý plynulo prepojí múzeum s existujúcim systémom chodníkov v parku Seoripul. Toto strategické umiestnenie stavia Otvorený sklad umenia Seoripul nielen do pozície úložiska kultúrnych a historických artefaktov, ale aj do pozície harmonického spojenia prírody, kultúry a mestského života.

Projekt zostavuje architektonické prvky zamerané na špecifické programy, ktoré nadobúdajú podobu terasovitej záhrady s minerálnymi blokmi pre funkcie ako kaviareň, knižnica, dodávka umenia a manipulácia s umením. Tieto bloky slúžia ako podstavce, ktoré poskytujú oporu pyramídovému presklenému objemu určenému pre archív. Sklenený obal je v hornej časti členitý, pričom v hornej časti sa nachádzajú dielne na uchovávanie umenia. Administratíva a reštaurácia nachádzajú svoje miesto v medzere vytvorenej medzi dvoma jasne vymedzenými objemami budovy.

Text a Foto: www.herzogdemeuron.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

888 Brickell

Módna značka Dolce & Gabbana zverejnila rendery mrakodrapu v Miami, ktorý vznikol v spolupráci…

Chata Lopez Lookout

Nedávno dokončená chata Lopez Lookout od ateliéru Heliotrope Architects je príkladom vynaliezavého dizajnu.

Sunglider

Projekt Sunglider Smart Uberground Metro je zameraný na modernizáciu verejnej dopravy vo veku adaptability…

Záhrada Bodnant

Záhrada Bodnant, ležiaca nad riekou Conwy a s výhľadom na pohorie Eryri (Snowdonia), je jedným z najkrajších…