Architektúra

Elbphilharmonie Hamburg

V najzákladnejšej podobe je návrh Herzog & de Meuron pre Elbphilharmonie Hamburg fyzickým dôkazom toho, že adaptívne opätovné použitie môže mať ohromujúci, prevratný účinok. Sklo úplne pokrýva hornú časť stavby, takže sa javí skôr ako avantgardná loď než ako priestor na hudobné predstavenia.

Spodná polovica budovy, dokončená v roku 2017 (na ktorej sa nachádza Elbphilharmonie Hamburg), má v skutočnosti dlhšiu históriu. Základom návrhu ateliéru Herzog & de Meuron je tehlová budova, ktorá bola bývalým skladom postaveným v roku 1963. Poloha tohto skladu bola významná, pretože sa nachádzal pri ústí rieky Labe v geografickom centre mesta. Keď sa sklad spolu s mnohými ďalšími staršími tehlovými budovami z 19. storočia stal opusteným, vznikol plán na premenu týchto priemyselných priestorov na obľúbenú nábrežnú zástavbu.

Nikto nemohol predvídať popularitu Elbphilharmonie Hamburg. Vstupenky na jej hudobné predstavenia sú neustále vypredané (čiastočne aj vďaka prijateľnej hodnote vstupeniek v porovnaní s inými filharmóniami vo svete). Interiér sály má tiež demokratické usporiadanie, čo znamená, že všetkých 2 100 miest je umiestnených okolo hlavného pódia, takže každé z nich má rovnaké postavenie a kvalitu zážitku. K étosu budovy, v ktorej sú si všetci ľudia rovní, sa pridáva aj fakt, že v marci 2017, počas vrcholiacej krízy, ktorú mnohí označovali za utečeneckú krízu v Európe, Elbphilharmonie využila svoju popularitu pozitívnym spôsobom: usporiadala festival venovaný sýrskej hudbe a kultúre, ktorý spojil obyvateľov a novoprichádzajúcich do mesta.

Text a Foto: www.herzogdemeuron.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Arne Maynard

Ústredným prvkom práce Arneho Maynarda ako záhradného dizajnéra je jeho schopnosť identifikovať…

Tyra House

Na základe koncepcie záhrady v údolí rieky Tyra, ktorú vytvorila spoločnost Zelený priestor, navrhli Fiala Architects…

Twin House Vilnius

Twin House – dva moderné domy v tradičnom štýle, navrhnuté štúdiom ArchLAB v starej štvrti mesta Vilnius, Litva.