Architektúra

EYE Film Institute

EYE Film Institute Netherlands z pera štúdia Delugan Meissl Associated Architects (DMAA) sa nachádza na vynikajúcom mieste v zákrute rieky IJ, oproti historickej časti mesta a hlavnej stanici. Budova je koncipovaná ako veľmi napäté a dynamické geometrické teleso.

Svetlo sa viacnásobne odráža od hladkých kryštalických povrchov, čím sa vzhľad budovy v priebehu dňa neustále opticky mení. Pohyb a svetlo sa v architektonickej produkcii jasne prejavujú ako základné parametre filmu ako média. Vstup do budovy charakterizuje nepretržitá priestorová koncentrácia a usmernené vizuálne vzťahy. Priestorový vývoj, dopad svetla a materialita definujú cestu, ktorá vedie od južného skleneného priečelia a múzejného obchodu do srdca budovy.

Miestnosť sa postupne rozširuje, kým sa naplno rozvinie ako architektonické a funkčné ohnisko. Architektonická formulácia interiéru definuje foyer a arénu ako centrálne deliace prvky, ktoré integrujú všetky vzťahy cesty do celkového funkčného konceptu.

Zatiaľ čo na južnej strane sa plášť budovy plne otvára k priľahlej rieke, terasovité schody extrapolujú čiastočne vyčlenené, čiastočne meniteľné funkčné zóny, ako aj charakter a atmosféru interiéru tým, že umožňujú prístup na výstavnú úroveň, do projekčných miestností a reštaurácie. Plynulé prechody medzi jednotlivými funkčnými zónami zdôrazňujú výraznú kontinuitu a dynamiku toku miestnosti, čím sa využitie mení na fyziologicky hmatateľný sled neustále sa meniacich priestorových dojmov.

Pohyb a svetlo vytvárajú od stanoviska závislé, rôznorodé atmosférické spojenia, ktoré oscilujú medzi extrovertným odkazom na krajinu a introvertnou priestorovou koncentráciou. V sprievode týchto premenlivých vnemov sa pohyb po budove podobá filmovej sekvencii s premenlivými vizuálnymi efektmi.

Text a Foto: www.dmaa.at/

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Graafschap College

Architektonická kancelária cepezed a cepezedinterieur navrhla v Holandsku modernú budovu školy pre viac ako 700 študentov.

Záhrada Ulfa Nordfjella

Ulf Nordfjell je významný švédsky krajinný dizajnér, ktorého odborné znalosti v oblasti vytvárania záhrad trvajú už viac ako

Chata Santnerpass

Chata Santnerpass, horská ubytovňa v srdci Dolomitov sa nachádza v nadmorskej výške 2 734 metrov na vrchole horského pásma Rosengarten.

Kryté športové ihrisko

Kryté športové ihrisko univerzity v Šao-čchingu sa nachádza v severozápadnom rohu areálu, ktorý susedí so starými ulicami mesta.

Záhrada Fishermans Bay

Jill a Richard Simpsonovci premenili záhradu Fishermans Bay v drsnom prostredí na sviežu kombináciu kvetinových záhonov.