Architektúra

Kadokawa Culture Museum

Tento viacúčelový komplex z dielne architekta Kengo Kuma, ktorý sa nachádza v Tokorozawe na náhornej plošine Musašino a vznikol zrážkou štyroch zemských dosiek, nemá obdobu nikde inde na svete. Organicky a medzisektorovo sa v ňom mieša a integruje továreň na digitálnu tlač, nový typ počítačom riadeného distribučného skladu, kancelárie, umelecká galéria, knižnica, múzeum, hotel s tematikou anime a kultúra anime.

Na výstavbu Múzea kultúry Kadokawa, ktoré akoby vyrážalo nahor a cez náhornú plošinu Musašino, sa použilo dvadsaťtisíc 70 mm hrubých čiernobielych žulových dosiek. Žulové dosky majú drsnú povrchovú úpravu, pričom susedné časti nie sú zarovnané tak, aby sa konvexné a konkávne povrchy zhodovali, čo sa bežne robí, čím vzniká dojem, že každý kus kameňa prerazil povrch zeme samostatne, čím sa dosiahol pocit ľahkosti a stavba pôsobí, akoby sa vznášala.

Obrovský vnútorný priestor bol navrhnutý ako futuristický labyrint, ktorý prekonáva konvenčnú binárnu opozíciu tým, že účinne mieša vysokú kultúru, ako je súčasné umenie, a nízku kultúru, ako je anime. Police na knihy, ktoré pripomínajú opar na oblohe, boli postavené zo štrukturálnej preglejky, čím sa vytvorila štruktúra, ktorá vyzerá ako bunky v mozgu a poskytuje trojrozmerné spojenie medzi rôznymi žánrami a objektmi.

V snahe dosiahnuť harmóniu vo výrobnom a kancelárskom krídle s drsným povrchom kameňa boli zabezpečené veľké kamenné sedadlá a hliníkový rozšírený kovový plot s veľkými otvormi obklopuje svätyňu Musashino Reiwa Jinja, kde koexistuje štýl vlny a tradičné štíty. Dekoratívne architektonické prvky, ktoré predstavujú ženských a mužských bohov, boli porovnávané a miešané v snahe vytvoriť nové miesto vhodné pre vek korunovačného obdobia, ktoré ďaleko presahuje tradičné regionálne kultúrne zariadenie.

Text a Foto: kkaa.co.jp

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Graafschap College

Architektonická kancelária cepezed a cepezedinterieur navrhla v Holandsku modernú budovu školy pre viac ako 700 študentov.

Záhrada Ulfa Nordfjella

Ulf Nordfjell je významný švédsky krajinný dizajnér, ktorého odborné znalosti v oblasti vytvárania záhrad trvajú už viac ako

Chata Santnerpass

Chata Santnerpass, horská ubytovňa v srdci Dolomitov sa nachádza v nadmorskej výške 2 734 metrov na vrchole horského pásma Rosengarten.

Kryté športové ihrisko

Kryté športové ihrisko univerzity v Šao-čchingu sa nachádza v severozápadnom rohu areálu, ktorý susedí so starými ulicami mesta.

Záhrada Fishermans Bay

Jill a Richard Simpsonovci premenili záhradu Fishermans Bay v drsnom prostredí na sviežu kombináciu kvetinových záhonov.