Architektúra

Materská škôlka Pardubice

Budova materskej školy je súčasťou obytného súboru Pardubice – Svítkov a navrhla ju architektonická kancelária Med a Pavlík. Materská škola je umiestnená na pozemku v južnej časti lokality, ktorý je územným plánom definovaný ako funkčná plocha OZ (základná občianska vybavenosť). Objekt je umiestnený na severnom okraji vymedzenej lokality, aby pomohol definovať vznikajúci verejný priestor, ktorý je ďalej riešený na západnej strane lokality ako verejné predpolie materskej školy s hlavným vstupom do objektu. Na juhu a východe je navrhnutá voľnejšia kombinácia hracích pavilónov s terasami a priamym prechodom do záhrady a výhľadmi na borovicový háj.

Hlavnou témou návrhu je vytvorenie prízemného domu s pavlačovým charakterom. Na severe je navrhnutá vyvýšená hmota vstupného a obslužného zázemia, ktorú dopĺňa súbor pavilónov herní a kuchyne. Južné strany herní sú veľkoryso presklené a nadväzujú na kryté vonkajšie terasy. Kompozíciu južných fasád pavilónov dopĺňajú drevené boxy vonkajšieho skladu hračiek. Materiálové spracovanie je zvolené tak, aby podporilo celkovú kompozíciu. Severný objem obslužného zázemia je vytvorený presahom strechy z medených šablón, do ktorého prenikajú svetlé objemy hracích plôch. Celú kompozíciu dopĺňa niekoľko akcentov s dreveným obkladom.

Objekt je navrhnutý ako murovaný z keramických tvárnic na základových pásoch a s monolitickými strešnými doskami. Obvodový plášť domu má konštrukčne oddelenú nosnú a tepelnoizolačnú funkciu. Na budove je čiastočne navrhnuté kontaktné zateplenie, ako aj skladba s odvetranou medzerou. Zateplenie budovy svojimi hodnotami súčiniteľa prechodu tepla spĺňa požiadavku pasívneho domu. Budova má dôsledne navrhnutú a zrealizovanú vzduchotesnú vrstvu, čo potvrdzuje výsledok blower door testu s výsledkom, ktorý spĺňa požiadavku na pasívny dom. Zdrojom tepla je plynový kotol v kombinácii s podlahovým vykurovaním alebo radiátormi podľa účelu miestnosti. Projektová dokumentácia obsahovala možnosti s prirodzeným a riadeným vetraním s rekuperáciou tepla. V širokej diskusii, do ktorej sa zapojili aj zástupcovia regionálnej hygienickej stanice, sa vybrala možnosť prirodzeného vetrania. Navrhuje sa hospodárenie s dažďovou vodou, ktorá sa zachytáva zo strešných plôch a následne sa využíva na zavlažovanie objektu

Text a Foto: www.mparchitekti.cz

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Chata Lopez Lookout

Nedávno dokončená chata Lopez Lookout od ateliéru Heliotrope Architects je príkladom vynaliezavého dizajnu.

Sunglider

Projekt Sunglider Smart Uberground Metro je zameraný na modernizáciu verejnej dopravy vo veku adaptability…

Záhrada Bodnant

Záhrada Bodnant, ležiaca nad riekou Conwy a s výhľadom na pohorie Eryri (Snowdonia), je jedným z najkrajších…