Architektúra

Materská škôlka Větrník

Říčany sú jedným z desiatok miest a obcí, kam mladí ľudia odchádzajú bývať kvôli vysokým cenám bytov v Prahe. Sekundárnym javom je zvýšený dopyt po občianskej vybavenosti, najmä po školách. Najmä Říčany dlhodobo zápasia s nedostatkom miest pre deti v predškolských zariadeniach. Riešením je materská škola Větrník od architekta Davida Krausa a jeho ateliéru Architektura.

Zadaním mesta bolo navrhnúť novú materskú školu so športovým zameraním, s kapacitou pre 112 detí v 4 triedach a s budovou telocvične, ktorú môže využívať aj verejnosť. Materská škola bola plánovaná ako súčasť novej zástavby územia Říčany-Větrník. Preto Kraus s tímom spolupracovníkov umiestnil na pozemok v tvare písmena L trojicu budov a prepojil ich – materskú školu, telocvičňu a záhradu. Zatiaľ sa však realizovala len škôlka a záhrada, k nim možno raz pribudne aj telocvičňa.

Kraus a jeho tím rozdelili hmotu budovy na niekoľko častí. Kocka, v ktorej sa nachádzajú prevádzky, zariadenia, kancelárie, vstupy a všetko ostatné pre praktické fungovanie prevádzky, bola zostavená čo najúspornejšie. Učebne, ktoré už nemajú obdĺžnikový tvar, sú prepojené s priestorom záhrady. Sú to nepravidelné svety na hranie. Pagody tvoria zvonku siluetu domu a zvnútra úkryt, indiánske tee-pee, priestor, kde svetlo dopadá z trojuholníkových okien, priznané drevené konštrukcie sú konáre stromu.

Text a Foto: archi.cz

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Trojrozmerný park

Projekt trojrozmerného parku, na čele ktorého stojí architekt Sou Fujimoto, sľubuje harmonické spojenie architektúry, urbanizmu a prírody.

Hotel Morpheus

Dizajn hotela Morpheus od Zaha Hadid Architects, je definovaný plynulými formami v rámci bohatých čínskych tradícií nefritového rezbárstva.

PMA Madhushala Gadi

Dom Gadi, ktorý navrha kancelária PMA Madhushala, bol navrhnutý tak, aby svojim obyvateľom vytvoril sériu rozmanitých priestorových

Záhrady Harlow Carr

Záhrada Harlow Carr sa nachádza v krásnej prírode Yorkshire a v každom ročnom období vás poteší rozmanitou krajinou s záhradnými štýlmi.