Architektúra

Murakoshi House

Murakoshi House je minimalistická rezidencia v japonskom Tokiu, ktorú navrhla spoločnosť S Design Farm. Dvojpodlažný a podkrovný drevený dom pre pár, ktorý pracuje v meste. Pozemok má tvar päťuholníka a je umiestnený na rohu obklopený cestami v troch smeroch. Potok, ktorý tečie neďaleko, a cesta, ktorá sa tiahne priamo k pozemku kládla na štúdio veľké nároky, ako sa vysporiadať so súkromím investora. Okrem toho ide o oblasť s rizikom záplav, a preto bol potrebný plán, ktorý slúži aj ako protipovodňová ochrana.

Ateliér preto vytvoril prierezovú „prázdnotu“, ktorá privádza svetlo a vzduch dovnútra a zároveň zabezpečuje líniu toku pre vodu, ľudí a autá, čo zodpovedá prvkom ako „svetlo, vietor, ľudia, autá a voda“, ktoré obklopujú miesto. S cieľom maximalizovať využitie pozemku architekti navrhli päťuholníkovú pôdorysnú konfiguráciu, ktorá zodpovedá tvaru pozemku, a zvolili prierezovú konfiguráciu druhého podlažia + podkrovia s ohľadom na výškové obmedzenia, protipožiarne predpisy a stavebné plánovanie.

Aby minimalizovali vplyv na budovu v prípade povodní naplánovali použitie vysokých základov pre prvé poschodie. Vzhľadom na to, že ide o oblasť preplnenú domami a majiteľ uprednostňoval monolitický exteriér s menším počtom okien, ateliér čo najviac zmenšil okná na vonkajšej stene a zriadil veľký otvor vo vonkajšom átriu, ktorý vedie do dvora na prvom poschodí, pričom zohľadnil súkromie a zároveň zabezpečil dostatočné osvetlenie a vetranie. Obývacia izba s jedálňou v lichobežníkovom tvare pôsobí vizuálne priestranne a pôdorys, ktorý umožňuje ľahký pohyb a výhľad do hornej časti vonkajšieho átria, je navrhnutý tak, aby poskytoval pocit hĺbky.

Text a Foto: leibal.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Ribbon Chapel

Ribbon Chapel je svadobná kaplnka stojaca v záhrade rezortného hotela „Bella Vista Sakaigahama“ v meste…

Arne Maynard

Ústredným prvkom práce Arneho Maynarda ako záhradného dizajnéra je jeho schopnosť identifikovať…

Tyra House

Na základe koncepcie záhrady v údolí rieky Tyra, ktorú vytvorila spoločnost Zelený priestor, navrhli Fiala Architects…