Architektúra

Múzeum V&A Dundee

Otvorením múzea V&A Dundee sa naplnila vízia Kengo Kuma o prvom múzeu dizajnu v Škótsku, ktoré spája prírodu a architektúru. Nová budova britského Victoria & Albert Museum stojí na nábreží Dundee, mesta na severe Škótska. Okrem exponátov umeleckých diel zo zbierky V&A je tu vystavené aj súčasné škótske umenie a produktový dizajn z tejto oblasti, vďaka čomu by sa toto zariadenie malo stať novým kultúrnym centrom v Škótsku.

Pozemok je orientovaný na rieku Tay a architektúra navrhuje nový integrovaný spôsob dosiahnutia harmónie s prostredím. Fasáda má rôzne tiene a zmeny vytvorené pomocou viacerých horizontálnych vrstiev betónových prefabrikátov ako spôsob, ako vyjadriť nádherné útesy Škótska pomocou architektúry.

V strede budovy sa vytvorila veľká horizontálna „diera“. Táto „diera“ predstavuje pokus o prepojenie ulice Union Street, ktorá prechádza centrom Dundee, s krásnou prírodnou scenériou rieky Tay. Tento prvok bol prijatý s cieľom vytvoriť kultúrne zariadenie typu 21. storočia, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou prostredia a komunity a ktoré nahradí múzeá umenia typu 20. storočia, ktoré boli odrezané od prostredia.

Foyer bolo navrhnuté ako veľká prázdna plocha, ktorá je pokrytá lokálne dostupným drevom, ktoré má mäkkú štruktúru so zámerom, aby sa využívala ako „obývačka“ schopná oživiť komunitu tým, že poskytne priestor, kde sa konajú rôzne koncerty a predstavenia.

Text a Foto: kkaa.co.jp

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Dior Ženeva

Spoločnosť Dior predstavila švajčiarsky butik v Ženeve, ktorý navrhol Christian de Portzamparc…

Zámok Ooidonk

Len kúsok od mesta Gent, v zákrute rieky Leie, sa nachádza elegantný a majestátny zámok Ooidonk.