Architektúra

Panstvo Mapperton

Nádherné panstvo Mapperton sa nachádza na vrchole dlhej vyvýšeniny, odkiaľ je dominantný výhľad na krásnu taliansku záhradu. Dom pochádza z veľkej časti zo 60. rokov 16. storočia, hoci sa zachovali aj staršie tudorovské prvky a severné priečelie je v klasicistickom štýle. Kostol Všetkých svätých tvorí južné krídlo domu.

Horná časť záhrady je vybudovaná v terasách lemovaných tehlami a betónom a po celej ploche je posiata topiariami z tisu a škumpy. Záhrady klesajú po svahu k rybníkom, arborétu a kríkovej záhrade.

Záhrady sú rozvrhnuté na troch úrovniach. V blízkosti domu sa nachádza horná úroveň, talianska terasa, ktorú navrhla Ethel Labouchere v 20. rokoch 20. storočia na pamiatku svojho manžela. Pod talianskou záhradou sa nachádza nižšia terasa s rybníkom zo 17. storočia a altánkom a za druhým rybníkom je divoká záhrada vysadená vzorovými kríkmi a stromami. Cez túto divokú oblasť vedie okružný chodník, ktorý vedie popri potoku a potom sa vracia späť k formálnym záhradám cez magnóliový chodník.

Dom je domovom grófa a grófky zo Sandwichu, ale história panstva siaha do obdobia pred viac ako tisíc rokmi. Mapperton bol zaznamenaný v Domesday Book v roku 1086, keď ho vlastnil šerif zo Somersetu. Ďalších 900 rokov vlastnili panstvo len 4 rodiny, kým ho v roku 1919 nekúpila Ethel Labouchere, ktorá navrhla formálnu záhradu.

Text a Foto: mapperton.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Chata Santnerpass

Chata Santnerpass, horská ubytovňa v srdci Dolomitov sa nachádza v nadmorskej výške 2 734 metrov na vrchole horského pásma Rosengarten.

Kryté športové ihrisko

Kryté športové ihrisko univerzity v Šao-čchingu sa nachádza v severozápadnom rohu areálu, ktorý susedí so starými ulicami mesta.

Záhrada Fishermans Bay

Jill a Richard Simpsonovci premenili záhradu Fishermans Bay v drsnom prostredí na sviežu kombináciu kvetinových záhonov.

Chata Bučina

Štúdio ARD dostalo od klienta zadanie navrhnúť budovu pre správcu lyžiarskeho strediska v zastavanom území obce Horná Malá

Parkovací dom Ostrava

Až šesťsto parkovacích miest ponúkne nový parkovací dom, ktorého výstavba sa začne v blízkosti Krajského úradu v Ostrave.

Bistro stodola

Polootvorená stodola, ktorú navrhlo maďarské štúdio SAGRA Architects, slúži ako malá reštaurácia a vínna terasa.