Architektúra

Parížska Filharmónia

Parížska filharmónia oživila dávny sen: pôvodný projekt Cité de la Musique zahŕňal veľkú poslucháreň, ktorá mala doplniť navrhované hudobné priestory a amfiteáter. Filharmónia si však nekladie za cieľ byť len veľkou koncertnou sieňou, ktorá Parížu chýbala, ale reaguje na problémy dnešnej doby, ponúka rezidenčným alebo pozvaným orchestrom optimálne pracovné podmienky, ktoré sa inde v hlavnom meste nenachádzajú, a ponúka množstvo priestorov schopných organizovať pedagogické aktivity, ktorých cieľom je otvoriť dvere hudbe čo najväčšiemu počtu ľudí. Na základe súťaže bol vybraný projekt budovy Jeana Nouvela

.

Filharmónia, budova pripomínajúca skalu, ktorá sa týči na kopci vyrastajúcom z Parc de la Villette, ponúka inovatívne formy. Jej brilantné špirálovité hliníkové formy obklopujúce centrálnu koncertnú sálu kontrastujú s jej elegantne nakloneným matným plášťom, pokrytým vtáčou mozaikou v rôznych odtieňoch sivej. Verejnosť sa môže prechádzať po jej 37 metrov vysokej streche, ktorá ponúka panoramatický výhľad spájajúci mesto a jeho predmestia.

Parížska filharmónia, vysoká 52 metrov, je dominantou severovýchodnej časti Paríža. Filharmónia je tiež kompasovým bodom v Parc de la Villette. Stavba sa však nesnaží dominovať miestu, ale vstupuje do mestského a architektonického kontextu a vymieňa si názory s ostatnými architektmi na tomto mieste (Christian de Portzamparc pre Cité de la musique a konzervatórium a Bernard tschumi so svojimi slávnymi „folies“).

Okrem kúzla hudby bola filharmónia koncipovaná ako skutočný životný priestor pre hudbu, kde sa križujú cesty umelcov a verejnosti. Ponúkajú sa tu početné služby. Na šiestom poschodí sa nachádza útulná a príjemná reštaurácia Le Balcon s panoramatickým výhľadom na park, zatiaľ čo na prízemí sa nachádza neformálne kaviarenské zariadenie l’Atelier Café, ktoré ponúka jedlo a nápoje na konzumáciu v reštaurácii alebo so sebou. Okrem prevádzok s jedlom a nápojmi rozmiestnených okolo koncertných sál sa verejnosť môže prechádzať po priestore okolo Veľkej sály.

Text a Foto: philharmoniedeparis.fr

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…

Dom Water Farm

Štúdio Bark dokončilo dom „Water Farm“ v Suffolku s odvážnym geometrickým dreveným dizajnom…