Architektúra

Šťastný hlavák

Dánsky ateliér Henning Larsen Architects vyhral súťaž na prestavbu hlavnej železničnej stanice v Prahe so svojím návrhom Šťastný Hlavák. Jeho hlavnou myšlienkou je prirodzené prepojenie Vrchlického sadov, odbavovacej haly, novej električkovej zastávky priamo pred stanicou a historickej Fantovej budovy. Navrhované riešenie celého priestoru kladie dôraz na udržateľnosť, mikromobilitu a prinavrátenie života do Vrchlického sadov.

Víziou Šťastného Hlaváku je privítať návštevníkov mesta a pripraviť verejný priestor tak, aby bol pohodlným miestom pre obyvateľov a cestujúcich. Návrhu dominuje drevená strešná konštrukcia, ktorá spája areál Vrchlického sadov, nové nástupište a plánovanú električkovú zastávku. Ateliér tiež rozdelil Vrchlického sady na tri časti – kultúrnu zónu, „staničné námestie“ a zónu pre doplnkové aktivity. Vznikne tak vhodný priestor napríklad pre trhy.

Rozdelenie prispeje aj k výrazne lepšej viditeľnosti celého územia. Návrh pracuje aj na zlepšení podmienok pre chodcov a cyklistov a prináša riešenia pre udržateľné riadenie celého územia, napríklad prostredníctvom efektívneho hospodárenia s dažďovou vodou alebo nového prístupu k parku ako interpretácii historického členenia.

Text a Foto: novyhlavak.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Zámok Žleby

Hrad Žleby sa prvýkrát spomína v roku 1289, pričom jeho zakladateľmi boli pravdepodobne páni z Lichtenburgu.

Rhubarb

Atelier DARN v zložení Peker Ayan, Simay Çağ a Bilge Kobak získal Cenu verejnosti FAV 2024 za inovatívnu inštaláciu

Blanton Museum of Art

Spoločnosť Snøhetta vytvorila komplexný redizajn areálu pre Blanton Museum of Art na Texaskej univerzite v Austine.

Vinohradníkov dom

Po úspešnej obnove a rekonštrukcii sa Vinohradníkov dom stal uceleným príkladom historickej architektúry…