Architektúra

Šťastný hlavák

Dánsky ateliér Henning Larsen Architects vyhral súťaž na prestavbu hlavnej železničnej stanice v Prahe so svojím návrhom Šťastný Hlavák. Jeho hlavnou myšlienkou je prirodzené prepojenie Vrchlického sadov, odbavovacej haly, novej električkovej zastávky priamo pred stanicou a historickej Fantovej budovy. Navrhované riešenie celého priestoru kladie dôraz na udržateľnosť, mikromobilitu a prinavrátenie života do Vrchlického sadov.

Víziou Šťastného Hlaváku je privítať návštevníkov mesta a pripraviť verejný priestor tak, aby bol pohodlným miestom pre obyvateľov a cestujúcich. Návrhu dominuje drevená strešná konštrukcia, ktorá spája areál Vrchlického sadov, nové nástupište a plánovanú električkovú zastávku. Ateliér tiež rozdelil Vrchlického sady na tri časti – kultúrnu zónu, „staničné námestie“ a zónu pre doplnkové aktivity. Vznikne tak vhodný priestor napríklad pre trhy.

Rozdelenie prispeje aj k výrazne lepšej viditeľnosti celého územia. Návrh pracuje aj na zlepšení podmienok pre chodcov a cyklistov a prináša riešenia pre udržateľné riadenie celého územia, napríklad prostredníctvom efektívneho hospodárenia s dažďovou vodou alebo nového prístupu k parku ako interpretácii historického členenia.

Text a Foto: novyhlavak.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Graafschap College

Architektonická kancelária cepezed a cepezedinterieur navrhla v Holandsku modernú budovu školy pre viac ako 700 študentov.

Záhrada Ulfa Nordfjella

Ulf Nordfjell je významný švédsky krajinný dizajnér, ktorého odborné znalosti v oblasti vytvárania záhrad trvajú už viac ako

Chata Santnerpass

Chata Santnerpass, horská ubytovňa v srdci Dolomitov sa nachádza v nadmorskej výške 2 734 metrov na vrchole horského pásma Rosengarten.

Kryté športové ihrisko

Kryté športové ihrisko univerzity v Šao-čchingu sa nachádza v severozápadnom rohu areálu, ktorý susedí so starými ulicami mesta.

Záhrada Fishermans Bay

Jill a Richard Simpsonovci premenili záhradu Fishermans Bay v drsnom prostredí na sviežu kombináciu kvetinových záhonov.