Architektúra

STH BNK by Beulah

Cieľom návrhu architektov UNStudio a Cox Architecture pre STH BNK by Beulah je vytvoriť novú destináciu pre oblasť Southbank a Melbourne. Projekt je integrálne organizovaný jedným veľkým detailom: „zelenou chrbticou“ vertikálne zosieťovaných platforiem, terás a veránd.

Táto mnohotvárna chrbtica vzniká rozdelením potenciálnej jedinej hmoty v jej jadre, čím sa vytvoria dve samostatné výškové štruktúry a spôsobí sa, že sa odhalia takmer geologické vrstvy ich základných vrstiev, ktoré sa dvíhajú nad svetlom naplneným kaňonom. Výsledkom tohto konštrukčného zásahu je, že veže, ktoré vzniknú na oboch stranách, sa môžu tešiť z priepustných výhľadov na mesto a výrazne zlepšených kontextuálnych väzieb. Orientácia zelenej chrbtice umožňuje rozšírenie verejného priestoru na pódiu, pokračovanie zelene na veže a uľahčuje orientáciu na CBD a botanickú záhradu na vrchole veží.

Okrem toho, že je plne integrovaný do existujúcej melbournskej siete kultúrnych, zábavných, voľnočasových a komerčných zariadení s ponukou rôznych programov a prepojení, projekt ďalej navrhuje budovu so zmiešaným využitím, ktorá je mestom sama o sebe. Množstvo programov vrátane rekreácie, maloobchodu, kancelárií, obytných, hotelových a výstavných priestorov je integrovaných do vertikálne odstupňovanej verejnej infraštruktúry – infraštruktúry, ktorá je tvorená vnútornými a vonkajšími priestorovými rámcami, ktoré v sebe zahŕňajú prírodu, verejný priestor a kultúru. Na miestnej úrovni je cieľom návrhu zabezpečiť priepustnosť na úrovni ulice a zároveň prepojiť horné poschodia s ulicou rozšírením verejného priestoru.

Text a Foto: www.unstudio.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Trojrozmerný park

Projekt trojrozmerného parku, na čele ktorého stojí architekt Sou Fujimoto, sľubuje harmonické spojenie architektúry, urbanizmu a prírody.

Hotel Morpheus

Dizajn hotela Morpheus od Zaha Hadid Architects, je definovaný plynulými formami v rámci bohatých čínskych tradícií nefritového rezbárstva.

PMA Madhushala Gadi

Dom Gadi, ktorý navrha kancelária PMA Madhushala, bol navrhnutý tak, aby svojim obyvateľom vytvoril sériu rozmanitých priestorových

Záhrady Harlow Carr

Záhrada Harlow Carr sa nachádza v krásnej prírode Yorkshire a v každom ročnom období vás poteší rozmanitou krajinou s záhradnými štýlmi.