Architektúra

Vessel New York

Zákazka sa týkala návrhu verejného centra pre Hudson Yards, nový 11-hektárový projekt na západnej strane Manhattanu, ktorý je vybudovaný nad obrovským železničným koľajiskom. V snahe vytvoriť niečo nezabudnuteľné sa štúdio Heatherwick rozhodlo postaviť štruktúru, ktorú by návštevníci mohli používať a dotýkať sa jej, nielen sa na ňu pozerať. Vznikol návrh nového spoločenského orientačného bodu – Vessel, na ktorý by mohol každý vyliezť a preskúmať ho.

Projekt ovplyvnený indickými stupňami v Radžastane, ktoré sú tvorené množstvom kamenných schodísk siahajúcich do zeme, sa pohráva s hypnotizujúcim vizuálnym efektom opakujúcich sa stupňov, letov a podest. Výsledný projekt, zložený z 2 500 schodov, 154 stupňov, 80 podest a 16 poschodí, je preliezačkou, ktorá vyzdvihuje ľudí nad nové námestie a odhaľuje výhľady na rieku Hudson a Manhattan.

Komplexný architektonický skelet Vessel, ktorý vyrobila v Benátkach špecializovaná spoločnosť Cimolai, pozostáva zo surovej zváranej a lakovanej ocele a kontrastuje s leštenou oceľovou spodnou časťou medenej farby, ktorá odráža okolité mesto. Vessel, ktorý tvorí hlavnú bezplatnú verejnú atrakciu v srdci tejto novej štvrte, predstavuje zámer vytvoriť pre New York výnimočný nový druh verejného dedičstva.

Text a Foto: www.heatherwick.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Gymnázium Nanbu Eye

Gymnázium Nanbu Eye, dokončené v júli 2023, sa nachádza pozdĺž rieky Jialing v novej štvrti Manfu v Nanbu v čínskom štáte

Vzdušné mosty

Mosty definované kryštalickými formami, ktoré sú odkazom na molekulárne štruktúry vyskytujúce sa v organickej chémii.

Pavilón na nádvorí OWO

Spoločnosť DaeWha Kang Design dokončila úžasný návrh nádvoria a pavilónu pre The OWO, bývalý Old War Office v londýnskej

Vyhliadková veža

Salling Tower, vyhliadková veža v prístave Aarhus, je vytvorená ako pozoruhodná mestská socha s pozoruhodným architektonickým výrazom.

Záhrady Battersea Roof

Záhrady Battersea Roof, ktoré majú jedinečný charakter mestského parku, vytvoril James Corner zo spoločnosti Field Operations a LDA

Kloboucká lesní

Administratívna budova spoločnosti Kloboucká lesní z dielne štúdia Mjölk je navrhnutá tak, aby určovala smer výstavby budúcnosti.