Architektúra

Záhrada pre psov

„Záhrada v La Moraleja mala zvláštny začiatok,“ hovorí španielsky dizajnér Álvaro Sampedro. Klient mi raz v lete zavolal a spýtal sa: „Álvaro, robil si niekedy záhradu pre psov?“ V rámci záhradných zadaní je to trochu neobvyklá požiadavka, ktorá sa však stala dômyselnou súčasťou výsledného návrhu.

Álvaro výzvu prijal: „Priviedol som psov na prázdny pozemok klienta a sledoval som, ako si vytvárajú cestičky; cestičky, po ktorých chodia napríklad za poštárom alebo sa venujú iným psom zo susedstva. Tieto cestičky som potom použil na rozvrhnutie záhrady.“ A výsledok? Dizajnéri si to všimli – „Teraz sa nedotknú žiadnej kvetiny ani rastliny,“ hovorí Álvaro.

Pri pohľade z terasy pri bazéne sa čaro tejto šikovnej záhrady stáva evidentným. Strihaný živý plot vytvára prepojenie z čistých línií domu s prirodzenejšou výsadbou za ním a stromy v záhrade pomáhajú prepojiť relatívne malý priestor s golfovým ihriskom za ním. Aj v malých záhradách sa Álvaro snaží vytvoriť výrazné záhradné priestory, ktoré umožňujú multifunkčné využitie. „V tejto záhrade sa ľudia môžu hrať so psami, čítať si pri ohnisku, kúpať sa v bazéne a navzájom sa nevidia ani nerušia.“

Text a Foto: www.gardensillustrated.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Zasadený dom

Zasadený dom od Paulíny Hovorka Architekti sa nachádza v srdci stredného Slovenska, na kopci…

Dior Ženeva

Spoločnosť Dior predstavila švajčiarsky butik v Ženeve, ktorý navrhol Christian de Portzamparc…

Zámok Ooidonk

Len kúsok od mesta Gent, v zákrute rieky Leie, sa nachádza elegantný a majestátny zámok Ooidonk.