Móda

Dánska kráľovská akadémia

Jedenásť študentov magisterského programu „Móda, odev a textil – nové výzvy na zmenu“ na Dánskej kráľovskej akadémii predstavilo svoje absolventské kolekcie na Týždni módy v Kodani. Bola to silná prehliadka vo všetkých oblastiach.

Ako študenti bakalárskeho štúdia sa táto trieda musela popasovať s pandémiou. Teraz, poznamenal dekan Marcus Aminaka Wilmont, sú študenti „neustále bombardovaní dosť desivými správami a myslím si, že to na nich určite má vplyv. Myslím si, že sa čoraz viac obracajú k tomu, čo robia, ako k spôsobu, ktorým sa snažia vytvoriť si šťastie, život a zmysel.“ Dodal, že len málo z nich chce prejsť do luxusu, pretože „nemajú záujem len kŕmiť mašinériu“. Zdá sa, že sú odhodlaní pokúsiť sa urobiť svet lepším a ľudskejším miestom, napríklad skúmaním myšlienok identity a spolupatričnosti.

Nové perspektívy rozširujú naše chápanie toho, čím móda môže byť a čo dokáže. Wilmont zároveň spozoroval, že mnohí v triede sa zameriavajú na menšie nároky. Čiastočne to súvisí so zodpovednou tvorbou, ale ide to aj hlbšie. „Veľmi im záleží na komunite a ľuďoch, s ktorými majú pocit, že niečo zdieľajú, a chcú túto hodnotu zabudovať do svojho oblečenia. Nemusia sa nevyhnutne zaoberať tým, ako ho čo najviac škálovať v čo najkratšom čase, čo je podľa mňa ušľachtilejší spôsob nazerania na dizajn.“

Text a Foto: copenhagenfashionweek.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Dior Cruise 2025

Pre Mariu Graciu Chiuri je prezentácia kolekcie Cruise 2025 príležitosťou nasledovať kroky Christiana Diora…

Arielle Ratner

Ak Arielle Ratner strávila roky „sadením semienok“ v oblasti dizajnu a výroby šperkov, teraz úspešne žne úrodu.