Technika

Breguet Ref. 3330

Znovuzrodenie značky Breguet sa začalo v roku 1970, keď ju prevzali bratia Jacques a Pierre Chaumetovci v nádeji, že oživia značku a obnovia spojenie medzi menom Breguet a špičkovou hodinárskou výrobou. Krátko nato bratia zatvorili francúzsku továreň a presunuli výrobu do Vallée de Joux vo Švajčiarsku, epicentra švajčiarskej hodinárskej výroby.

Na obnovenie niekdajšej slávy značky by Jacques a Pierre potrebovali majstra hodinárskeho majstra, ktorý by im pomohol. Oslovili Daniela Rotha, ktorý svoj talent preukázal počas siedmich rokov práce v spoločnosti Audemars Piguet, kam nastúpil ako jediný hodinár, ktorý nepochádzal z Le Brassus, historického domova značky. Roth, inšpirovaný prácou slávneho hodinára, súhlasil, že pomôže vzkriesiť výrobu, ale až po tom, čo sa vrátil do školy, aby ďalej študoval Breguetove archívy a techniky.

Hodinky Breguet Ref. 3330 boli vytvorená v polovici 90. rokov, o čom svedčí uzavretý zadný kryt a uvedenie referenčného čísla na zadnom kryte. Jedným z bodov, ktorý svedčí o tom, že ide o o niečo neskoršiu výrobu, je skutočnosť, že na ciferníku je v spodnej časti hodinového krúžku kapitoly uvedený nápis „Swiss Guilloché Main“ na rozdiel od čisto „Swiss“. Samostatne sú na hodinkách vyobrazené údaje o dni a dátume na pozadí svetložltej zlatej farby, ktoré poskytujú výrazný kontrast s puzdrom.

Celkovo sa hodinky vyznačujú mnohými dizajnovými prvkami, ktoré sa utvrdili počas pôsobenia Daniela Rotha, ako sú strojčekom sústružené ciferníky, mincové puzdro a výrazné modré ručičky Breguet. O Rothovej práci v archívoch spoločnosti Breguet svedčí skutočnosť, že tento kus pripomína vreckové hodinky Breguet, pričom integruje tradičné usporiadanie ciferníka, ktoré bolo na dané obdobie dosť netradičné. Pri podrobnejšom skúmaní rozloženia ciferníka vidíme, že funkcie sú oddelené, čo možno vidieť z otvorov pre deň a dátum na 10, resp. 2, pričom ciferník je vybavený nádherným ručne sústruženým gilošovaným ciferníkom. Hodinky poháňa kaliber 502, ktorý vychádza z kalibra 71 Frederic Piguet.

Text a Foto: www.acollectedman.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Kollokium Projekt 01

Prvé vydanie hodiniek spoločnosti Kollokium, nazvané Projekt-01, má za cieľ okamžite a bez ostychu položiť…

Alpine Alpenglow Hy4

Alpine Alpenglow H4 2024 je funkčné testovacie vozidlo, ktoré bude mať svoju premiéru na pretekoch Le Mans v júni