Technika

Breguet Ref. 3330

Znovuzrodenie značky Breguet sa začalo v roku 1970, keď ju prevzali bratia Jacques a Pierre Chaumetovci v nádeji, že oživia značku a obnovia spojenie medzi menom Breguet a špičkovou hodinárskou výrobou. Krátko nato bratia zatvorili francúzsku továreň a presunuli výrobu do Vallée de Joux vo Švajčiarsku, epicentra švajčiarskej hodinárskej výroby.

Na obnovenie niekdajšej slávy značky by Jacques a Pierre potrebovali majstra hodinárskeho majstra, ktorý by im pomohol. Oslovili Daniela Rotha, ktorý svoj talent preukázal počas siedmich rokov práce v spoločnosti Audemars Piguet, kam nastúpil ako jediný hodinár, ktorý nepochádzal z Le Brassus, historického domova značky. Roth, inšpirovaný prácou slávneho hodinára, súhlasil, že pomôže vzkriesiť výrobu, ale až po tom, čo sa vrátil do školy, aby ďalej študoval Breguetove archívy a techniky.

Hodinky Breguet Ref. 3330 boli vytvorená v polovici 90. rokov, o čom svedčí uzavretý zadný kryt a uvedenie referenčného čísla na zadnom kryte. Jedným z bodov, ktorý svedčí o tom, že ide o o niečo neskoršiu výrobu, je skutočnosť, že na ciferníku je v spodnej časti hodinového krúžku kapitoly uvedený nápis „Swiss Guilloché Main“ na rozdiel od čisto „Swiss“. Samostatne sú na hodinkách vyobrazené údaje o dni a dátume na pozadí svetložltej zlatej farby, ktoré poskytujú výrazný kontrast s puzdrom.

Celkovo sa hodinky vyznačujú mnohými dizajnovými prvkami, ktoré sa utvrdili počas pôsobenia Daniela Rotha, ako sú strojčekom sústružené ciferníky, mincové puzdro a výrazné modré ručičky Breguet. O Rothovej práci v archívoch spoločnosti Breguet svedčí skutočnosť, že tento kus pripomína vreckové hodinky Breguet, pričom integruje tradičné usporiadanie ciferníka, ktoré bolo na dané obdobie dosť netradičné. Pri podrobnejšom skúmaní rozloženia ciferníka vidíme, že funkcie sú oddelené, čo možno vidieť z otvorov pre deň a dátum na 10, resp. 2, pričom ciferník je vybavený nádherným ručne sústruženým gilošovaným ciferníkom. Hodinky poháňa kaliber 502, ktorý vychádza z kalibra 71 Frederic Piguet.

Text a Foto: www.acollectedman.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Richard Mille RM 07-01

Richard Mille uvádza tri nové hodinky z farebnej keramiky, ktoré zobrazujú talianske umelecké a architektonické hnutie Memphis Design.

Aston Martin DB5

Po šiestich desaťročiach je Aston Martin DB5 naďalej jedným z najikonickejších a najrozpoznateľnejších automobilov na svete.

Rudis Sylva RS23

Hodinky Rudis Sylva Harmonious Oscillator RS 23 sú k dispozícii v limitovanej edícii 8 kusov v titánovej farbe a 8 kusov

QUAD Revela

Séria QUAD Revela je nová pozoruhodná séria reproduktorov od spoločnosti QUAD – tvorcov „The Closest Approach To The

Solar Airship One

Spoločnosť Euro Airship vyvíja vzducholoď Solar Airship One, ktorá plánuje obletieť viac ako 25 krajín počas 20 dní

IWC Big Pilot’s Watch

Hodinky Big Pilot’s Watch od spoločnosti IWC Schaffhausen a trieda G od spoločnosti Mercedes-Benz majú podobnú históriu.