Technika

F.P. Journe FFC

Príbeh, ktorý sa skrýva za najnovšími hodinkami F.P. Journe – nehovoriac o hodinkách samotných – by prinútil aj tých najzarytejších z nás žasnúť. Vďaka bezkonkurenčnej inovácii a kreativite sú hodinky „F.F.C.“ od spoločnosti Journe, ktoré boli oznámené na veľtrhu Watches & Wonders 2023, možno práve tie najinovatívnejšie hodinky, ktoré uvidíme za celý rok.

Jednoducho povedané, F.F.C. sú „digitálne“ hodinky v pravom zmysle slova. Upúšťa od hodinovej ručičky, ručne gravírovaná ručička osadená na hodinkách používa na označenie hodín päť číslic v 12 rôznych konfiguráciách. Vďaka „remontoir d’égalité“ – mechanizmu, ktorý Journe opisuje ako podobný tým, ktoré sa používajú na posúvanie obrovských ručičiek na hodinách veľkosti budovy – dokáže vlastný strojček Octa 1300 každú hodinu posunúť každý prst do správnej polohy bez toho, aby bola ohrozená celková rezerva energie hodiniek. Aby sa zachovala symetria a predišlo sa problému nevzhľadného stĺpika vybiehajúceho zo zadnej strany ruky, minúty boli dômyselne presunuté na otočný prstenec pohybujúci sa proti smeru hodinových ručičiek.

Ako vznikli tieto hodinky? Ako hovorí sám François-Paul Journe, bolo to v roku 2009, keď Eleanor Coppola, manželka slávneho filmára Francisa Forda, darovala svojmu manželovi hodinky F.P. Journe. Ohromený autor pozval Journea do svojho vinárstva v Nape, kde pri večeri položil otázku: „Uvažovali ste niekedy o zobrazovaní hodín spôsobom, akým ich dávali starí ľudia, počítaním na prstoch?“ Ako to už býva, Journe strávil nasledujúce štyri roky úvahami o tom, či je vôbec možné vyvinúť takéto hodinky, ďalších sedem rokov ich skutočne vyrábal a približne ďalší rok ich zdokonaľoval po debute Only Watch 2021, kde sa prototyp predal za 4,5 milióna USD. Dvanásť rokov po osudnej večeri s „FFC“ sme tu.

Text a Foto: www.europeanwatch.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Triumph Rocket 3 Storm

Motocykel Triumph Rocket 3 Storm vôbec nepotrebuje existovať. Ale svet je vďaka nemu zábavnejší a zaujímavejší.

Bugatti Tourbillon

Nové Bugatti Tourbillon s výkonom 1 775 koní – úplne nový nástupca modelu Chiron pomenovaný podľa…

Fiat Grande Panda

Fiat Grande Panda je skôr prírastkom do rodiny než náhradou za súčasnú Pandu, ktorá bude v ponuke do

Aston Martin DBX707

Ústredným prvkom nového modelu Aston Martin DBX707 je komplexná modernizácia interiéru a nová výrazná architektúra kabíny.