Technika

F.P. Journe FFC

Príbeh, ktorý sa skrýva za najnovšími hodinkami F.P. Journe – nehovoriac o hodinkách samotných – by prinútil aj tých najzarytejších z nás žasnúť. Vďaka bezkonkurenčnej inovácii a kreativite sú hodinky „F.F.C.“ od spoločnosti Journe, ktoré boli oznámené na veľtrhu Watches & Wonders 2023, možno práve tie najinovatívnejšie hodinky, ktoré uvidíme za celý rok.

Jednoducho povedané, F.F.C. sú „digitálne“ hodinky v pravom zmysle slova. Upúšťa od hodinovej ručičky, ručne gravírovaná ručička osadená na hodinkách používa na označenie hodín päť číslic v 12 rôznych konfiguráciách. Vďaka „remontoir d’égalité“ – mechanizmu, ktorý Journe opisuje ako podobný tým, ktoré sa používajú na posúvanie obrovských ručičiek na hodinách veľkosti budovy – dokáže vlastný strojček Octa 1300 každú hodinu posunúť každý prst do správnej polohy bez toho, aby bola ohrozená celková rezerva energie hodiniek. Aby sa zachovala symetria a predišlo sa problému nevzhľadného stĺpika vybiehajúceho zo zadnej strany ruky, minúty boli dômyselne presunuté na otočný prstenec pohybujúci sa proti smeru hodinových ručičiek.

Ako vznikli tieto hodinky? Ako hovorí sám François-Paul Journe, bolo to v roku 2009, keď Eleanor Coppola, manželka slávneho filmára Francisa Forda, darovala svojmu manželovi hodinky F.P. Journe. Ohromený autor pozval Journea do svojho vinárstva v Nape, kde pri večeri položil otázku: „Uvažovali ste niekedy o zobrazovaní hodín spôsobom, akým ich dávali starí ľudia, počítaním na prstoch?“ Ako to už býva, Journe strávil nasledujúce štyri roky úvahami o tom, či je vôbec možné vyvinúť takéto hodinky, ďalších sedem rokov ich skutočne vyrábal a približne ďalší rok ich zdokonaľoval po debute Only Watch 2021, kde sa prototyp predal za 4,5 milióna USD. Dvanásť rokov po osudnej večeri s „FFC“ sme tu.

Text a Foto: www.europeanwatch.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Oswalds Mill Audio

Oswalds Mill Audio (OMA) je americká lifestylová spoločnosť, ktorá navrhuje a vyrába špičkové audio zariadenia pre domácnosť.

A for Ara

Ara znamená oltár, cieľom reproduktorov je podporiť oddanosť: aktívne počúvanie, pri ktorom sa celým svojím ja oddávame zvuku.