Technika

VW Gen.Travel

Autonómne vozidlo na polceste medzi limuzínou a minivanom na cestovanie do budúcnosti v úplnom pohodlí, navrhnuté ako priestor na prácu, relaxáciu a dokonca aj spánok počas cestovania, podobne ako počas dlhého letu biznis triedou. Volá sa Gen.Travel a ide o koncepčné vozidlo vyvinuté štýlovým centrom koncernu Volkswagen v Postupime (Future Center Europe) pod vedením Petra Woudu a pod supervíziou Klausa Zyciora, šéfa dizajnu koncernu Volkswagen. „Gen.Travel nám dáva možnosť nahliadnuť na cestu budúcnosti tým, že ukazuje, ako bude vyzerať autonómna jazda. Tento koncept stelesňuje vizionársky a osobitý dizajn, ktorý zároveň pripomína veľké majstrovské diela minulosti, ako napríklad Tropfenwagen Eduarda Ruperta z roku 1921,“ hovorí Klaus Zyciora.

Gen.Travel má modulárny koncept interiéru, ktorý sa dá prispôsobiť pre každú cestu a objednať podľa myšlienky „Mobilita ako služba“. V závislosti od konfigurácie nadobúda kabína rôzne usporiadanie a môžu sa v nej ubytovať až štyri osoby. V režime Business, určenom na obchodné cesty, sú štyri pohodlné sedadlá a stôl uprostred, zatiaľ čo v režime Family stôl zmizne a sedadlá sú modulárne. Medzi najdôležitejšie inovácie patrí nočný režim, ktorý premieňa kreslá na dve lôžka, ktoré môžu zaujať úplne horizontálnu polohu. Dynamické osvetlenie v priestore pre cestujúcich zabraňuje nebezpečenstvu choroby z pohybu (motion sickness).

Systém osvetlenia vozidla ovplyvňuje aj produkciu melatonínu, ktorý pomáha cestujúcim prirodzene zaspávať a prebúdzať sa, zatiaľ čo všetky prvky HMI (rozhrania človek-stroj) sú vyrobené z udržateľných materiálov v kombinácii s recyklovanými alebo prírodnými materiálmi. Futuristický exteriér je rozdelený na dve časti: priehľadná sklenená kabína je zakomponovaná do spodnej časti a pás je veľmi nízky, aby sa maximalizoval výhľad z interiéru.

Pre maximálny komfort má Gen.Travel elektrické odpruženie eABC (Active Body Control), ktoré vopred vypočíta vertikálne a bočné pohyby, ako je zrýchlenie, brzdenie alebo zatáčanie, a podľa toho optimalizuje štýl a trajektóriu jazdy. Umelá inteligencia (AI) a takzvaný platooning – plne autonómna jazda v konvoji – sa využívajú na ďalšie zvýšenie dojazdu pri cestách na dlhé vzdialenosti.

Text a Foto: www.volkswagenag.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Angelico

Najnovšia limitovaná kolekcia hodiniek Christopha Clareta Angelico sa dodáva vo variantoch so zlatým aj titánovým puzdrom.

Tatra Force

Odhalenie novej generácie Tatra Force je zlomom v automobilovom priemysle a za revolučným dizajnom stojí dizajnér Lukáš Taneček.

Austro-Daimler ADS-R

Pred viac ako sto rokmi navrhol Ferdinand Porsche vo Wiener Neustadte v Rakúsku výnimočné pretekárske vozidlo Austro-Daimler ADS-R.

Chronomètre FB 3SPC

Hodinky Chronomètre FB 3SPC čerpajú svoju inšpiráciu z decimálnych hodiniek č. 26, ktoré v roku 1793 vyrobil Louis Berthoud.

Nissan Hyper Punk

Spoločnosť Nissan Motor Co., Ltd. priniesla na nedávny japonský veľtrh mobility fyzický model svojho koncepčného elektrického

Wami Lalique Spyder

Štýl modelu Wami Lalique Spyder bol starostlivo navrhnutý v Centre Stile spoločnosti ARES a čerpá inšpiráciu z 50. rokov minulého storočia.