Aston Martin Valhalla
Technika

Aston Martin Valhalla

Koncept Valhalla, ktorý sa dostáva do reality ako výnimočný hybridný superautomobil s motorom uprostred, skutočne zameraný na vodiča, je obrovským krokom vpred na transformačnej ceste spoločnosti Aston Martin.

Pod vedením generálneho riaditeľa Aston Martin Tobiasa Moersa je Valhalla najnovším a najvýznamnejším produktom doterajšej stratégie značky Project Horizon; automobilom, ktorý rozšíri modelové portfólio, aby odrážalo pôsobenie Aston Martin vo Formule 1®, stanovilo najlepšie štandardy vo svojej triede v oblasti výkonu, dynamiky a pôžitku z jazdy a bolo hnacím motorom prechodu od spaľovacích cez hybridné až po plne elektrické pohony.

Valhalla je postavená na základe skúseností s podvozkom, aerodynamikou a elektronikou, ktoré boli nadobudnuté vo Formule 1®, a na základe špičkovej technológie hybridného pohonu, ktorá je jej srdcom, a je impozantnou technologickou ukážkou. Valhalla sa však ani zďaleka nesnaží vyradiť vodiča z hry, ale zameriava sa len na to, aby ho vtiahla do nového druhu zážitku z jazdy v superautomobile. Taký, ktorý prináša nevídané vzrušenie, pôžitok a angažovanosť vodiča na vrchole sektora superautomobilov.

Vďaka presnej ovládateľnosti, zázračnej úrovni prítlaku a dychberúcej kombinácii okamžitého krútiaceho momentu elektrickej batérie a intenzity iskrivého motora V8 je Valhalla spojením surových emócií a hybridnej účinnosti odrazom novej éry. Tú definuje zmena postojov a očakávaní, ktorá si vyžaduje, aby súčasné superautomobily neboli senzačné len na pohľad a vzrušujúce pri jazde, ale aby skutočne odrážali technológie používané v najvyššej úrovni motoristického športu. Valhalla je preto na čele; autentický cestný pretekár Aston Martin novej generácie, navrhnutý okolo vodiča, pre vodiča a skonštruovaný tak, aby si ho užil.

Srdcom Valhally je jej úplne nové pohonné ústrojenstvo PHEV, ktoré obsahuje tri motory; v prvom rade je to vzadu uprostred umiestnený 4,0-litrový motor V8 s dvoma turbodúchadlami na mieru. Ide o najpokročilejší, najcitlivejší a najvýkonnejší motor V8, aký bol kedy namontovaný do vozidla Aston Martin, s plochým kľukovým hriadeľom, ktorý zvyšuje jeho citlivosť. Otáčky dosahujú 7200 otáčok za minútu a výkon 750 k, pričom pohon prenáša výlučne na zadnú nápravu. Vyfukuje cez ľahký výfukový systém s aktívnymi klapkami pre nastaviteľný a autentický zvukový charakter Aston Martin a je vybavený aj koncovkami výfuku s horným výstupom, ktoré maximalizujú vizuálnu a zvukovú dramatickosť.

Tento nový motor V8 dopĺňa hybridný batériový systém s výkonom 150 kW/400 V využívajúci dvojicu elektromotorov; jeden je namontovaný na prednej a druhý na zadnej náprave. Elektrický systém prispieva k ďalšiemu výkonu 204 k, čo predstavuje celkový kombinovaný výkon 950 k. Pri jazde v režime EV je energia z batérií smerovaná výlučne na prednú nápravu. V ostatných jazdných režimoch sa energia z batérií rozdeľuje medzi prednú a zadnú nápravu, pričom percentuálny podiel vysielaný na každú nápravu sa neustále mení podľa požiadaviek jazdy. V určitých situáciách môže byť na zadnú nápravu posielaných 100 % energie batérie, ktorá dopĺňa plnú silu ICE V8 pre dosiahnutie maximálneho výkonu.

media.astonmartin.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry.

Mohlo by sa Vám páčiť

Kollokium Projekt 01

Prvé vydanie hodiniek spoločnosti Kollokium, nazvané Projekt-01, má za cieľ okamžite a bez ostychu položiť…

Alpine Alpenglow Hy4

Alpine Alpenglow H4 2024 je funkčné testovacie vozidlo, ktoré bude mať svoju premiéru na pretekoch Le Mans v júni