Interiér

Château de Fabrègues

Legendárny francúzsky interiérový architekt a dizajnér nábytku Pierre Yovanovitch v roku 2009 kúpil zámok Château de Fabrègues, ktorý sa nachádza vo francúzskom regióne Provence-Alpes-Côte d’Azur. Dom pochádza zo 17. storočia a jeho dizajn vychádza zo snov Pierra Yovanovitcha. Sídlo opisuje ako vyjadrenie svojho vkusu a miesto, kde môže privítať umelcov, ktorých si váži. Jedným z najvýraznejších znakov Yovanovitchových návrhov sú umelecké diela, ktorými uprednostňuje obohatenie architektonického návrhu. Podľa neho by mal mať umelec možnosť slobodne sa vyjadrovať bez obmedzení. Sloboda umelca je oveľa väčšia ako sloboda architekta a bez umeleckých diel by bol architektonický návrh nedostatočný. Aby bol návrh úplný , jeho rezidencia mala byť miestom, kde môže slobodne naplniť umelecké diela, ktoré oceňuje, a to aj urobil.

Yovanovitchove návrhy vytvárajú príbehy a to bol najdôležitejší prístup aj pri renovácii zámku Château de Fabrègues. Jeho prístup vytvára harmóniu medzi starým a moderným, to, ako rešpektuje pôvod domu, ho chráni pred prílišnou súčasnosťou a chráni dušu sídla. Ako všetky jeho návrhy, aj farebná paleta, ktorú použil pre svoju rezidenciu, sa ukázala ako malebný dizajn. Každá miestnosť má inú farebnú paletu, väčšinou sa používajú pastelové farby, ako aj kontrastné farby v detailoch, ktoré dodávajú priestorom hĺbku.

Uprednostňuje sa hlavne ružová, pretože podľa Yovanovitcha dodáva atmosfére jemnosť a útulnosť. Vyhýbali sa lesklým látkam a uprednostňovali sa prírodné tkaniny, aby sa zachovala duša sídla, keďže časť sa kedysi využívala ako farma. To je tiež dôvod, prečo bolo použitých veľa drevených prvkov. Cik-cak pohovka, ktorú navrhol pre seba, poskytuje útulný vzhľad a asymetrický tvar vytvára tok v priestore. Sovie vzory na takmer každej časti domu priťahujú pozornosť, dôvodom, prečo je tu toľko sovích vzorov, je Yovanovitchova vášeň pre sovy. Ďalším výnimočným prvkom domu sú asymetrické tvary nábytku, to, ako ladia s dizajnom, vytvára prúdenie atmosféry rovnako ako cikcakový gauč. Nedokonalé prvky vyzerajúce ako nehody sú v skutočnosti prvky, ktoré boli urobené zámerne, aby z nedokonalosti vytvorili perfekcionizmus.

Text a Foto: www.pierreyovanovitch.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Warren Street Hotel

Hotel Warren Street sa nachádza v pulzujúcej a kreatívnej štvrti Tribeca na Manhattane a je oslavou…

Sasha Bikoff

Sasha Bikoff, podľa New York Post „dekoratérka pre dobre situované milénium na Manhattane“…

Reštaurácia Daphne

Torontské štúdio Paolo Ferrari vytvorilo pre reštauráciu v centre mesta filmové interiéry, v ktorých sa…

Butik Lab I

Lab l od Atelieru Prototipi nanovo definuje zážitok z maloobchodu vďaka inovatívnemu priestorovému…