Umenie

Alfredo Sosabravo

„Prvý pohár od Sosabravo“, kolekcia je veľkou príležitosťou pre Ars Murano a jej majstrov Elia Raffaeliho, Roberta Cammozza a Renza Vianella, ktorí mali možnosť interpretovať jedného z najvýznamnejších súčasných kubánskych umelcov a vzdať hold Kube, živej, radostnej a zároveň jednoduchej a komplikovanej krajine. Pre Sosabrava je to skutočná iniciácia, jeho prvé sklenené diela, jeho zložité a originálne kresby prevedené do transparentnej a farebnej hmoty, s ich lineárnym dizajnom, ale aj bohatstvom detailov, ktoré sklárski majstri interpretovali podľa svojich emócií.

Námety sú nové a nezvyčajné v panoráme umeleckej sklárskej tvorby na Muráne. Prejavuje sa v nich veľmi bohatá fantázia a hlboký zmysel pre umenie a ich podstata sa odhaľuje v kúzle benátskeho skla. Sklenené diela prinášajú Sosabravovu poetiku, ktorá mu dáva nový spôsob vyjadrenia prostredníctvom formy umenia, ktorá na našom ostrove zďaleka nie je nová. Výsledok je vzrušujúci: ako vždy, sklárski majstri a ich silný tím remeselníkov aktualizovali myšlienku a premenili ju na živú a horiacu hmotu, ktorá je navždy viazaná udržať si tajomstvo ohňa. Iba ak človek prežije zhon, teplo a atmosféru aktívnej pece, môže pochopiť zvláštne splynutie tvorivosti a úplnej dôvery, ktoré spája umelcov s rôznym vzdelaním a rôznymi skúsenosťami v jednom spôsobe vyjadrovania.

Previesť do skla jednu zo Sosabravových kresieb nie je jednoduchá úloha, technicky je veľmi ťažké zachovať všetky detaily. Konečným cieľom je hovoriť iným jazykom bez straty pôvodného posolstva. Len vďaka svojej oddanosti, pokore a dôvernej znalosti látky, teraz tekutej a žeravej, teraz tvrdej a chladnej, môže sklár rešpektovať pôvodné črty a jasne sprostredkovať Sosabravovu osobnosť. Tento proces je vzrušujúci, pretože znamená spojenie historickej tradície Murana s neustálym hľadaním nových ciest. Je to skúsenosť, ktorá osviežuje myseľ aj ducha a umožňuje nám dosiahnuť veľmi vzdialené hranice, ako Sosabravo a jeho nádherná Kuba.
Marina Raffaeli

Text a Foto: www.arsmurano.it

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Clare Smyth

Clare Smyth je šéfkuchárkou v michelinovskej reštaurácii Core by Clare Smyth v londýnskej štvrti Notting Hill.

Chad Cantcolor

Chad Cantcolor je súčasný americký pop-artový umelec, ktorý používa obuv ako plátno na vytváranie živých…

Rasmus Kofoed

Rasmus Kofoed je šéfkuchár dánskeho pôvodu a spolumajiteľ reštaurácie Geranium v Kodani.

Quique Dacosta

Španielsky šéfkuchár Quique Dacosta reinterpretuje tradičné španielske recepty so svojím umeleckým prejavom…