Umenie

Alfredo Sosabravo

„Prvý pohár od Sosabravo“, kolekcia je veľkou príležitosťou pre Ars Murano a jej majstrov Elia Raffaeliho, Roberta Cammozza a Renza Vianella, ktorí mali možnosť interpretovať jedného z najvýznamnejších súčasných kubánskych umelcov a vzdať hold Kube, živej, radostnej a zároveň jednoduchej a komplikovanej krajine. Pre Sosabrava je to skutočná iniciácia, jeho prvé sklenené diela, jeho zložité a originálne kresby prevedené do transparentnej a farebnej hmoty, s ich lineárnym dizajnom, ale aj bohatstvom detailov, ktoré sklárski majstri interpretovali podľa svojich emócií.

Námety sú nové a nezvyčajné v panoráme umeleckej sklárskej tvorby na Muráne. Prejavuje sa v nich veľmi bohatá fantázia a hlboký zmysel pre umenie a ich podstata sa odhaľuje v kúzle benátskeho skla. Sklenené diela prinášajú Sosabravovu poetiku, ktorá mu dáva nový spôsob vyjadrenia prostredníctvom formy umenia, ktorá na našom ostrove zďaleka nie je nová. Výsledok je vzrušujúci: ako vždy, sklárski majstri a ich silný tím remeselníkov aktualizovali myšlienku a premenili ju na živú a horiacu hmotu, ktorá je navždy viazaná udržať si tajomstvo ohňa. Iba ak človek prežije zhon, teplo a atmosféru aktívnej pece, môže pochopiť zvláštne splynutie tvorivosti a úplnej dôvery, ktoré spája umelcov s rôznym vzdelaním a rôznymi skúsenosťami v jednom spôsobe vyjadrovania.

Previesť do skla jednu zo Sosabravových kresieb nie je jednoduchá úloha, technicky je veľmi ťažké zachovať všetky detaily. Konečným cieľom je hovoriť iným jazykom bez straty pôvodného posolstva. Len vďaka svojej oddanosti, pokore a dôvernej znalosti látky, teraz tekutej a žeravej, teraz tvrdej a chladnej, môže sklár rešpektovať pôvodné črty a jasne sprostredkovať Sosabravovu osobnosť. Tento proces je vzrušujúci, pretože znamená spojenie historickej tradície Murana s neustálym hľadaním nových ciest. Je to skúsenosť, ktorá osviežuje myseľ aj ducha a umožňuje nám dosiahnuť veľmi vzdialené hranice, ako Sosabravo a jeho nádherná Kuba.
Marina Raffaeli

Text a Foto: www.arsmurano.it

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Luminiscence

Christy Lee Rogers, vizuálna umelkyňa špecializujúca sa na podvodnú fotografiu a videografiu, upútala pozornosť sériou „Luminescencia“.

Life on Mars

Dizajnér Job Smeets zo štúdia Jobs navrhol výkladnú inštaláciu Life on Mars pre módnu značku Hermès, ktorá

Sacha Goldberger

Fotograf Sacha Goldberger vytvára portréty, ktoré pretvárajú ikonických superhrdinov a iné popkultúrne postavy v štýle flámskej renesancie.

Bisa Butler

Bisa Butler sa narodila v Orange v New Jersey a už v mladom veku sa stala umeleckým talentom, keď ako štvorročná

Tatsuya Tanaka

Tatsuya Tanaka fotograficky zachytáva každodenný život v kalendári miniatúrnych predmetov a drobných figúrok.

Peter Li

Peter Li je fotograf architektúry so sídlom v Londýne, známy svojimi výnimočnými architektonickými dielami.