Umenie

Georgij Kurasov

Georgij Kurasov sa narodil v roku 1958 v ZSSR, vo vtedajšom Leningrade. Stále žije a tvorí na tom istom mieste, ale teraz je krajina Rusko a mesto sa volá Petrohrad. Zdá sa, že Georgij bez akejkoľvek námahy emigroval z jednej surrealistickej krajiny do druhej. Američania vnímajú Georgija Kurasova ako ruského umelca, Rusi ako amerického umelca. Maliari si myslia, že je sochár. Sochári sú presvedčení, že je maliar.

V roku 1977 Georgij Kurasov nastúpil na sochársku katedru Akadémie umení. Šesť rokov strávil v obrovskom ateliéri v budove postavenej za čias Kataríny Veľkej, koncom 18. storočia. Tie ponuré, úzke, neuveriteľne vysoko klenuté chodby, obrovské, studené, špinavé ateliéry, všetko obývali duchovia dávno mŕtvych majstrov minulých vekov, ktorých vplyv bol oveľa reálnejší ako bezvýznamných apologétov socialistického realizmu a marxisticko-leninskej estetiky. Akadémia bola pevným spojením chrámu a väzenia umenia.

V roku 1991 sa Sovietsky zväz rozpadol. V tom čase už mal Kurasov zhromaždený veľký súbor obrazov, ale absolútne netušil, čo s nimi bude robiť. Budúcnosť vyzerala pochmúrne. Potom v roku 1993 boli jeho diela prvýkrát vystavené v USA. Odvtedy Georgy Kurasov vystavuje a predáva svoje obrazy výlučne v Severnej Amerike.

Text a Foto: kurasov.com

Nezávislý blog o všetkom čo ma zaujalo vo svete dizajnu, technológií, umenia a kultúry. 

Mohlo by sa Vám páčiť

Luminiscence

Christy Lee Rogers, vizuálna umelkyňa špecializujúca sa na podvodnú fotografiu a videografiu, upútala pozornosť sériou „Luminescencia“.

Life on Mars

Dizajnér Job Smeets zo štúdia Jobs navrhol výkladnú inštaláciu Life on Mars pre módnu značku Hermès, ktorá

Sacha Goldberger

Fotograf Sacha Goldberger vytvára portréty, ktoré pretvárajú ikonických superhrdinov a iné popkultúrne postavy v štýle flámskej renesancie.

Bisa Butler

Bisa Butler sa narodila v Orange v New Jersey a už v mladom veku sa stala umeleckým talentom, keď ako štvorročná

Tatsuya Tanaka

Tatsuya Tanaka fotograficky zachytáva každodenný život v kalendári miniatúrnych predmetov a drobných figúrok.

Peter Li

Peter Li je fotograf architektúry so sídlom v Londýne, známy svojimi výnimočnými architektonickými dielami.